OP een donderdagmiddag zag hij op de markt in Middelburg „trois filles splen- dides, plantureuses, fraiches". Zijn stem verraadt nog iets van het enthousiasme waar mee zijn vurige Catalaanse blik hen destijds bekeken zal hebben. De pracht van haar cos- tuums, haar keurigheid en properheid viel hem niet minder op, kortom, het geheel trof hem diep, ook als kunstenaar, en met een re solute activiteit stevende hij af op de markt koopman bij wien de meisjes iets hadden ge kocht, om te vragen wie ze waren. Men ver telde hem dat het de dochters waren van her bergier Korstanje uit Wemeldinge, en de vol gende dag zat de heer Sudre in de trein naar Kapelle. Vandaar ging het verder te voet naar Wemeldinge. Zijn entree in het dorp was wei nig joyeus. De man aan wie hij, natuurlijk in het frans, de weg vroeg, behandelde hem alsof ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 Café Korstanje in de negentiger jaren, met het gezin Korstanje op een rijtje ma, en de musea in de Hollandse steden maar zijn grote avontuur beleefde Raymond Sudre toch in Zeeland. hij hem niet verstond en of hij een idioot was. Later bleek dat deze persoon, een rijke kunst schilder die nooit schilderde en daardoor door het nageslacht niet ten onrechte vergeten is, jaren in Parijs gewoond had en goed frans sprak. Het is een mysterie gebleven waarom hij Sudre zo behandelde, want men kan toch niet aannemen dat de man die jaar op jaar als hij de zomer in Wemeldinge doorbracht (hij woonde in Den Haag), daar dan feesten orga niseerde, met rijtuigen vol kinderen een dag uit rijden ging en op vele andere manieren le ven in de brouwerij bracht, zo'n nurks was. Maar gelukkig daagde er hulp op. Het dorp was een kersvers afgestudeerd onder wijzer rijk die ijlings ten behoeve van de vreemdeling door een paar knapen geroepen werd. Deze onderwijzer zamelde al zijn frans en zijn moed bij elkaar, boog diep met een gelijktijdige zwierige zwaai van zijn hoed in de hand (de heer Sudre imiteert het glimlachenden groette „bonjour mon sieur". Dit was de heer G. Houtekamer, thans secretaris van de Zeeuwse Prov. V.V. Adriana Korstanje op 20 j. leeftijd 110

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 22