Zeeuws Tijdschrift Het congres te Brugge NUMMERS 7e JAARGANG 1957 ELKE grens heeft iets kunstmatigs, omdat aan weerszijden ervan de verwantschappen niet zijn uitgeschakeld. Dit gaat ook voor een staatsgrens op, zeker voor die tussen België en Nederland. De logica voor haar ontstaan in de Tachtigjarige oorlog is ver zoek. Een grens heeft echter een tweede hieraan tegengestelde eigenschap. Gegeven haar grillige ontstaan heeft zij de neiging zich toch te legitimeren, omdat aan weerszijden ervan zich middelpuntzoekende krachten ontplooien. De afstand Aardenburg-Maldegem is daarom gro ter dan zij is. Aardenburg oriënteerde zich immers op Den Haag, het Nederlandse onderwijs systeem, de Nederlandse bestuurspraktijk en nog veel meer aan Nederlandse geestesgoederen; voor Maldegem moet men hier Brussel en het adjectief Belgisch substitueren. TOCH heeft de natuur nooit nagelaten haar rechten op de kunstmatigheid te hernemen. Het pleit voor de opvoedende kracht van de Benelux dat binnen haar voor bestuur- deren formele en voor bestuurden haast geclicheerde verband de realiteit van de geo grafische verwantschappen zich naar voren heeft gedrongen. Sociaal-economische en cultu rele ruimten laten zich kennelijk aan staatsgrenzen niets meer gelegen liggen. Op 11 oktober 1957 congresseerden over deze problemen vertegenwoordigers van de pro vincie Noord-Brabant, Nederlands Limburg, Belgisch Limburg en Antwerpen. Op 28 oktober daaraanvolgend volgde te Brugge een gelijksoortige conferentie tussen West- en Oost-Vlaan- deren en Zeeland, georganiseerd door de Provinciale Besturen en verzorgd door de Econo mische Raden van West- en Oost-Vlaanderen en het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. IN dit nummer publiceren wij de drie inleidingen. Aan de drie genoemde instituten werd een nadere uitwerking opgedragen, die wij in de toekomst evenzeer zullen brengen. Publi ceerbare reacties van onze lezers zijn als altijd welkom. Omdat ook onze getrouwen bij brood en economie alleen niet kunnen leven is dit nummer voorzien van enige extra pagina's aan andere gerechten. Wees zo vriendelijk dit extraatje zonder navordering te be schouwen als inlossing van onze te-late-verschijning-schuld. M. C. V. 121

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 3