Lotsverbonden land van de toekomst ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Zeeland: (De sociaal-economische structuur van de drie provinciën) door Olivier Vanneste Inleiding. EST-VLAANDEREN, Oost-Vlaanderen en Zeeland hebben, gescheiden door een politieke grens, door de Schelde, door oude rivaliteiten en gevolglijk ook door particularismen, lang naast elkaar geleefd. De sporen van rivaliteiten, welke uit een ver verleden dateren en van particularismen, stammend uit de tijd van de diligences en de dorpseconomieën worden echter snel uitgewist door het gewicht van de moderne techniek en de verlevendiging van de interregionale en internationale handelsbetrekkingen, die ons lot ver binden, door de textielnijverheid, het vlas, de visserij, de scheepsbouw, de houtindustrie. De po litieke barrière die Zeeuwen van Vlamingen scheidt, en amper 35 jaar geleden nog warm bloed kon zetten is vervaagd in Benelux en zal zo goed als volledig opgeheven zijn in de gemeen schappelijke markt. Meer nog, de Noordzee en de Schelde, die onze provinciën doorheen luis terrijke eeuwen met den vreemde in verbinding hebben gesteld en ons ook gedurende een periode van eeuwen van elkaar afwendden zijn thans de dragers van nieuwe, tot voor kort onvermoede mogelijkheden, door onze drie provinciën gezamenlijk geconfronteerd. De tijd lijkt bijge volg aangebroken om onze economie als één eenheid te beschouwen, onze mogelijkheden samen te tellen, en gemeenschappelijk een ontwikkelingsplan op te stellen, dat beantwoordt aan de economische krachten welke ons gebied zijn structuur voor het atoomtijdperk zullen geven. Korte historiek: eenheid en verdeeldheid. De twee Vlaanderen en Zeeland beslaan een oppervlakte van ca. 7.900 kwadraatkilo meter (West-Vlaanderen: 3.235; Oost-Vlaanderen: 2.977; Zeeland: 1.691), hetzij 12,5 °/o van de totale oppervlakte van België en Nederland. (België: 30.507; Nederland: 32.449). De bevolking van dit zee- en stroomgebied van Benelux bedraagt (1956) 2.560.000 inwo ners, hetzij 12,8 van de bevolking van onze twee landen. Hiervan zijn 1.253.000 woon achtig in Oost-Vlaanderen of 49 1.038.000 in West-Vlaanderen of 40 en 279.000 in Zeeland of 11 van het totaal. In deze Westhoek van onze beide landen hebben zich, doorheen de loop van de economische geschiedeniszeer belangrijke gebeurtenissen afgespeeld. Van de Xlle tot de XVe eeuw was Brugge het belangrijkste handelscentrum van West-Europa. Gelegen op de zeeverbindingen tussen Frankrijk, Spanje en Italië enerzijds, en de steden van de Oostelijke Nederlanden, van Noord-Duitsland en van de Baltische kust anderzijds was deze stad ook nog het eindpunt van de continentale handelsroutes, en de contactplaats tussen onze landen en Engeland. Professor dr. J. A. Van Houtte schrijft: „De Italiaanse en Hansische kooplieden waren. de economische leiders van hun onderscheidenlijke verkeersgebieden: de oude Wereldzee ener zijds, de Atlantische Oceaan met zijn Noordelijke nevenwateren anderzijds. Zij vulden, door 122

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 4