ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 geleverd aan een „mechanisme der ontkerste ning", ook al worden er 20 boeken onder die titel geschreven. En al wordt in vele publi caties de „lijdelijkheid" als één van de ken merken van het geestelijk leven in Zuid-West Nederland genoemd. Ik verzoek U dit alles steeds in gedachten te houden, wanneer ik nu enige sociologische problemen ga aanstippen, verband houdende met de sociale veranderin gen, die en dat moeten we ook uitdrukke lijk vaststellen reeds begonnen zijn, maar die tengevolge van de Deltawerken in een zeer versneld tempo elkaar zullen opvolgen. De sociale structuur. Wenden we ons nu tot de concrete situatie van de sociale structuur van Z.W.-Nederland, dan valt allereerst op de parallel met de geo grafische structuur: ook hier is de eerste in druk er een van verbrokkeldheid: een zeer verspreide bevolking, geringe bevolkingsdicht heid (5 keer zo dun bevolkt als Zuid-Hol land), een zeer groot aantal kleine gemeenten (de gemiddelde oppervlakte bedraagt in de provincie Zeeland 16,71 km2, in Nederland 31,85 km2), weinig stedelijke agglomeraties, meer verspreide buurtschappen en alleenstaan de woningen met een gering aantal vertrekken (veel één- en tweekamerwoningen), veel ker kelijke scheidsmuren, die vaak een op zichzelf al kleine buurtschap nog doorkruisen, binnen sommige kerkelijke gemeenten nog de z.g. conventikelvorming, kortom een gebied, dat een even dankbaar als moeilijk object is voor sociale planning. Moeilijk, omdat het sociaal op gang brengen van een gebied slechts moge lijk is wanneer de onderlinge afstanden een frequente omgang mogelijk maken. Op Schou wen en Duiveland is dan ook door een z.g. reconstructiecommissie voorgesteld om op dit eiland nieuwe woonkernen te stichten, grotere concentraties dus, waardoor het gevaar, dat bij de ontsluiting van het gebied de verspreide bevolking al spoedig zijn eigen levenspatroon zal moeten opgeven, minder groot wordt. Wanneer we de bevolkingsontwikkeling van het Zuid-Westen nu wat nader bezien dan valt op, dat de toename van de bevolking in vergelijking met die van geheel Nederland zeer gering is. Vergelijken we de aantallen inwoners van Nederland op 31 december 1899 met die op 1 januari 1955 dan is er een toe name te constateren van 109 in het Zuid- Westen van 37 De snelste groei komt voor in de kleine stedelijke centra Roosendaal, Ber gen op Zoom, Goes en Vlissingen en in de kanaalstreek Terneuzen-Sas van Gent. Hier is het groeitempo ongeveer gelijk aan het rijks gemiddelde. De geringste groei treft men aan in Zierikzee, Tholen en Aardenburg. Het zijn met name de kleinste gemeenten, die zeer wei nig groei vertonen. Zo geven de 43 gemeenten, die in 1899 minder dan 1000 inwoners had den en die heden nog bestaan een groei te zien van 11H in 55 jaar tijds. Vergelijken we dit cijfer met dat van het overige Zuid-Westen buiten de stedelijke centra dan vinden we hier een bevolkingstoename van 31,5 d.i. bijna 3 maal zoveel. Uit al dit demografisch materiaal laten zich de sociale problemen, die los van het Delta plan bestaan, of beter: die er ook zouden zijn, wanneer er nooit een Deltaplan was gekomen, maar die door de verwezenlijking ervan in versterkte mate zich zullen voordoen en ur genter worden, reeds onderkennen. Bezien we hiertoe b.v. de bevolkingsontwikkeling eens wat nader. De toename of afname is het re sultaat van twee „overschotten", nl. het ge boorte-overschot (geboorte sterfte) en het vestigingsoverschot (vestiging vertrek). T.a.v. het geboorte-overschot kan gezegd worden, dat dit geringer is dan het rijksge middelde want de sterfte is groter (dat komt omdat de bevolking zo oud is; in 1947 bestond 18,3 der Zeeuwse bevolking uit mannen en vrouwen boven de 55 jaar; van de Nederlandse bevolking bedroeg het over eenkomstige percentage 15); en voorts wijzen de provinciale cijfers een laag geboortecijfer aan voor Zeeland. Hier moet echter wel voor zichtigheid worden betracht, want de huwe lijksvruchtbaarheid hoeft hierom nog niet la ger te zijn dan elders, immers het aantal hu- 174

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 10