ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 alisatie wordt aangewezen. Ik meen reeds te hebben aangetoond, dat behalve het verkeerde gebruik van het woord „mechanisme", dat aan de natuurwetenschappen is ontleend, er ook geen sprake kan zijn van ontkerstening, want die veronderstelt, dat er een periode van kerstening aan is voorafgegaan. Is hier werkelijk van kerstening sprake ge weest kerstening in calvinistische geest dan behoeft men voor geen enkele industrie bang te zijn, want het z.g. mechanisme treedt alleen op, wanneer er slechts een lege traditie, een starre vorm aanwezig was, die gekraakt wordt door het langs elkander schuren der cultuurpatronen. En dan blijft er inderdaad niets over. Mijn conclusie kan dan ook niet anders luiden dan dat de godsdienstsociolo- gische gevolgen van het Deltaplan afhankelijk zijn van de aard van het godsdienstig-kerkelijk leven van nu. De recreatie en industrialisatie. TEN SLOTTE nog iets over de recreatie in het Deltagebied. De geweldige bevol kingsconcentraties in de Randstad Hol land enerzijds en in de Belgische driehoek Antwerpen-Gent-Brussel en het Duitse Rijn- Ruhrgebied anderzijds hebben naast veel ruimtelijke problemen op ander terrein (indu strievestiging, parkeerproblemen e.d.) ook dat van de recreatieruimte zeer urgent gemaakt. Het is daarom begrijpelijk, dat de ontsluiting van het dunbevolkte Zuid-Westen de plano logen op een idee heeft gebracht. In dit uitgestrekte en gevarieerde landschap liggen talloze mogelijkheden, vooral wanneer de dammen het zoute water en de getijstromen zullen keren. De vakantieganger kan hier ge nieten van de brede stranden langs de kust en bij minder gunstig weer van oude stadjes en steden als Veere en Middelburg, die zeer karakteristiek zijn. Voorts van de watersport, die een grote toekomst wordt voorspeld in dit gebied, en van alle genoegens, die hier ge woonlijk mee annex zijn: terrasjes, restau rants, dancings, vakantieoorden en kampeer- gelegenheden. De P.P.D. Zuid-Holland heeft in haar visieplan „Randstad en Delta" uit eengezet, dat als watersportcentrum van het Zuid-Westen de Grevelingen, (tussen Goeree Overflakkee en Schouwen-Duiveland) het meest geschikt is. Tussen de dam van Oud dorp naar Renesse en een secundaire dito van de bocht van St. Jacob naar Bruinisse zal dan het Grevelingenpark verrijzen, dat U zich moet voorstellen als een mengeling van Loos- drecht en het Amsterdamse Bos, maar dan op veel grotere schaal. Wanneer men de water stand daar 50 centimeter kan laten zakken dan komen de Hompelvoet en de Kabeljauw plaat zover boven water uit, dat er bosstroken op kunnen worden geplant, gazons aangelegd, wandel- en rijwielpaden geprojecteerd en alle verdere accommodatie, terwijl ook langs de Goereese kust slikken droog konten te liggen, die volgens het oordeel van deskundigen zeer geschikt zijn voor het aanleggen van bollen velden (natuurlijk niet eerder dan nadat de ontzilting een feit is geworden). Vooral voor buitenlanders is dit laatste zeer attractief, zo als moge blijken uit het feit, dat b.v. in 1955 1 miljoen bewoners van onze nabuurlanden een bezoek brachten aan onze huidige bollen streek. Het Haringvliet kan voor massale re creatie minder goed worden gebruikt, omdat ten eerste de verbinding met de zee niet ge durende het gehele jaar volledig kan worden afgesloten, omdat bij ijsvorming er toch ergens een afvoer naar zee moet zijn 4) en vervolgens omdat ter hoogte van Tiengemeten een haven bekken is geprojecteerd met bijbehorende woongebieden, dat, bij onmogelijkheid van verdere uitbreiding van het Rotterdamse ha vengebied, als een pendant hiervan aan een andere Rijnmond zou moeten verrijzen. Het Grevelingenpark zal een oppervlakte van 12.000 ha beslaan, waarvan 6500 ha water en 5500 ha slikgronden en zandplaten en zal twee maal zoveel vakantiegangers kunnen her bergen als Terschelling het in 1955 deed. Sociologisch is het zeer belangrijk, dat dit „nationale" recreatiecentrum zal ontstaan aan de periferie van twee eilanden, die van het gehele Deltagebied uitgerekend de meest ge- 182

Zeeuws Tijdschrift | 1957 | | pagina 18