No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT 2e. De vaart op de afgesloten Westerschelde zou veel veiliger worden. De vaargeulen zouden zich niet meer verplaatsen en met veel minder kosten in stand kunnen worden gehouden, op de voor de grootste schepen gewenste diepte. Tussen Antwerpen en Hansweert zouden twee vaargeulen in stand kunnen worden ge houden, één voor de binnenvaart en één voor de buitenvaart, waardoor aan de zo ge vaarlijke vermenging van binnen- en buitenvaart een einde zou komen. 3e. Het peil op de afgesloten Westerschelde zou volledig beheerst en gehandhaafd kunnen worden op een peil overeenkomende met 1,68 meter N.A.P. te Antwerpen. Dit is het peil van de havens van Antwerpen, zodat de sluizen die toegang tot deze havencom plexen verlenen, steeds open zouden kunnen staan. De schepen zouden dus slechts bij Vlissingen behoeven te schutten. Evenals te Rotterdam zou men te Antwerpen op stroom kunnen laden en lossen. De tijvaart met de opeenhoping van schepen en het tijdverlies zou vervallen. De in opkomst zijnde duwvaart zou ook op de Westerschelde mogelijk zijn. 4e. De verbetering van de vaarweg naar Gent zou zodanig kunnen geschieden dat het eerste pand gebracht zou kunnen worden op hetzelfde peil als de afgesloten Westerschelde, dit is 1,68 N.A.P. De dure en voor de scheepvaart naar Gent bij Terneuzen lastige sluis zou kunnen ver vallen. Uit veiligheidsoverwegingen zou met een keersluis kunnen worden volstaan. 5e. De Westerschelde zou zoet worden, waardoor aan de verzilting van Walcheren, Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen een einde zou komen. Ook de verzilting langs het kanaal Gent-Terneuzen zou ophouden. De zoetwatervoorziening van de droogtegevoelige gronden in Zeeuwsch-Vlaanderen zou geen moeilijkheden meer opleveren. De Westerschelde is voor de scheepvaart een uiterst moeilijk bevaarbare rivier. Aanvaringen en strandingen behoren niet tot de uitzonderingen. In februari 1958 bijvoorbeeld kwam het Franse schip Charles Tellier" in aanvaring met het Turkse libertyschip ,-Aijdin". De Turk liep zware schade op en moest als verloren worden beschouwd. (Luchtopname A.N.P.-foto) 3

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 3