Het zwijgen en het zeggen.... No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Tweehonderd jaar krant en samenleving in Zeeland. „Zowel uit het zwijgen als uit het zeggen der couranten leert men den geest des volks kennen FRUIN. GESCHIEDENIS VAN EEN KRANT betekent: geschiedenis van een samenleving! Want de krant is een communicatiemiddel en voor communicatie zijn er ten minste twee partijen nodig, in dit geval èn krant èn samenleving. Zodat nu in deze beschouwing wordt gesproken over het tweehonderd-jarig bestaan van een krant in Zeeland, de P.Z.C. niet alleen de dagbladhistorie aan de orde is, maar ook die van het gewest. Im mers, de thans twee eeuwen oude Middelburgse, later Provinciale Zeeuwse Courant fungeert in de Zeeuwse samenleving als een „papieren spiegel" en wie daarin tuurt, ziet niet alleen het kijkglas, maar ook wat het weerkaatst. De Middelburgse, later Provinciale Zeeuwse Courant. Jawel, zó staat het in bovenstaande regelen neergeschreven en in feite is daarmee de essentie van tweehonderd jaar krant in de Zeeuwse samenleving aangeduid. Gedurende vele jaren ging het bij dit blad en later ook bij de andere stedelijke kranten in Zeeland slechts om een kleine groep lezers, een groep, die knus binnen de wallen van een stad woonde. In die dagen was hier een provinciale krant volstrekt onmogelijk. Zelfs in de negentiende eeuw viel eenvoudig niet te denken aan een centraal geredigeerde provinciale pers in dit gewest. Wat zou een dergelijk orgaan, dat la ten wij aannemenvan Middelburg uit zou worden geleid, in Zeeland moeten doen? Op Schouwen en op Duiveland heerste er argwaan tegen alles wat kwam uit de stad, die de eeuwen daarvoor als een rijke koopmansveste, een zelfstandige politiek had gevoerd, welke op eigen-belang was gebaseerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen, de vroegere generaliteitslanden had men weinig reden om verlangend uit te zien naar een orgaan, dat kwam uit het oude cen trum der regenten. In Vlissingen en in de andere steden keek men niet zonder wantrouwen naar wat er in Middelburg, de vroegere concurrent, gebeurde. En wat voor belang had bij voorbeeld de inwoner van Haamstede bij wat zich in Hulst of Cadzand afspeelde? De zee gaten waren immers in die tijd soms groter hinderpalen in het onderlinge verkeer dan in onze dagen de oceanen! En de samenstellende delen van het gewest hadden een zo eigen, zelfstan dig karakter, dat hier een provinciaal blad geen enkel bestaansrecht had, noch in de acht tiende noch in de negentiende eeuw. Zodat in 1758 niet een Provinciale Zeeuwse Courant haar geschiedenis begon, doch „slechts" een Middelburgse. De krant was een verschijnsel van de stad, die weinig belangstelling had voor het platteland. HOE totaal anders was bijvoorbeeld tijdens de eerste jaren van het Koninkrijk der Ne derlanden de situatie te zelfder tijd in Drenthe, waar de Gouverneur des Konings, mr. Petrus Hofstede, bewerkstelligde dat van overheidswege een provinciale krant werd uitgegeven, teneinde voorlichting te geven over besluiten en maatregelen van de landelijke-, provinciale- en plaatselijke overheid. Bovendien werd in dit blad gestreefd naar algemene 41

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 13