Boekbespreking ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 WAS de keuring van gewassen in den aanvang vooral van grote opvoeden de waarde voor de bedrijfvoering van de Nederlandse landbouw, waarbij nauw werd samengewerkt met de toen opkomende landbouwwetenschap, het landbouwonderwijs en de landbouwvoorlichting, thans is het eco nomisch motief de grondslag van de keurin gen. De voorziening van de landbouw in binnen- en buitenland met goed reproduktie- materiaal, die zoals in het voorgaande wel is gebleken, van grote betekenis is voor de bo- demproduktie, is het eigenlijke doel geworden. De Nederlandse export van het te velde en op monster goedgekeurde pootgoed en zaai zaad is aanzienlijk. Voor pootgoed vertegen woordigt deze export een waarde van onge veer 60 miljoen gulden per jaar en voor landbouwzaaizaden ongeveer de helft van dit bedrag. Het keuringswerk zoals dit in Neder land in nauwe, vrijwillige samenwerking van kwekers, vermeerderaars, telers en de handel, onder toezicht van de Rijksoverheid werd op gebouwd, is uniek in de wereld. Dit alles is bereikt zonder enige financiële hulp van de Overheid, die echter door de arbeid van de wetenschappelijke instituten te Wageningen en het treffen van wettelijke maatregelen tot de ontwikkeling van het keuringswezen in be langrijke mate heeft bijgedragen. De keuring van gewassen en dan bedoeld in de ruimste zin, heeft er belangrijk toe bij gedragen, dat de landbouwproduktie in Ne derland per oppervlakteeenheid, tot de hoog ste van Europa behoort en de Nederlandse akkerbouw een eerste plaats inneemt in de rij van volken, die waar ook ter wereld, de land bouw beoefetien. t) 1932-1957 Tussen ras en gewas. -) Ir. J. D. Dorst. De geschiedenis van de keuring van landbouwgewassen in de provincie Zeeland. A. de Smit, De Burgerlijke en Kerkelijke Geschiedenis van 's-Heer Arendskerke tot omstreeks 1600 De heer A. de Smit, oud-inwoner van 's-Heer Arendskerke, thans werkzaam bij het onderwijs te Eindhoven, heeft met steun van het gemeentebestuur van de eerstgenoemde gemeente een uitvoerig geschrift gewijd aan ,.De Burgerlijke en Kerkelijke geschiedenis van 's-Heer Arendskerke tot omstreeks 1600". De aanleiding tot deze studie is het feit, dat in 1857 de burgerlijke gemeenten 's-Heer Hendrikskinde ren en Wissekerke - de vlek ten westen van 's-Heer Hendrikskinderen - met 's-Heer Arendskerke werden verenigd. Over de oorsprong van deze dorpen is weinig be kend. Nagtglas (1878) vermeldt de mogelijkheid, dat het slot bij 's-Heer Hendrikskinderen omstreeks 1150 gesticht kan zijn; de kerk van 's-Heer Arendskerke zou van kort vóór 1183 dateren; de eerste vermelding van Wissekerke is van 1326. S. Muller Hzn (1921) daarentegen maakt met betrekking tot hen geen gewag van het stichten van hun kerken. De Smit lijkt ons wat erg voorbarig als hij voor 's-Heer Arendskerke uit de vroeger aanwezige vluchtberg constateert, dat dit dorp minstens elf eeuwen oud is. Voor 's-Heer Hendrikskinderen citeert hij een bron die de kerk in 1275 vermeldt, voor Wissekerke is dit 1216. Vlam stelt, dat Zuid-Beveland in deze contreien reeds voor de tiende eeuw bewoond moet zijn geweest. De be volkingsverdichting zal echter - evenals op Walche ren - pas later (waarschijnlijk eind 12e en begin 13e eeuw) zo groot zijn geweest, dat er sprake was van het ontstaan van dorpen. De heren van Schengen - voor het eerst vermeld in 1147 - waren de eerstgenoemde ambachtsheren van de twee grootste dorpen. Wissekerke was reeds vroeg eigendom van de Van Borsselens. Omtrent de bouw van de kastelen van het geslacht van Schengen is niets bekend. Het boekje van De Smit, die over enige jaren de geschiedenis na 1600 eveneens zal publiceren, doet enigszins kroniekachtig aan. Waar zo weinig bekend is over de historie van deze en andere dorpen is hem dit echter niet aan te wrijven. Voor wie zich interes seert voor de geschiedenis van ons platteland zal de verschijning dan ook welkom zijn. Aan het gemeente bestuur zij hulde gebracht voor de steun. Op dit ter rein ligt nog voor vele gemeenten een taak. M. C. V. 52

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 24