De voorbereiding en uitvoering van de Deltawerken No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT door Drs. M. C. Verburg HET Deltaplan is in uitvoering. Weliswaar staat het nog slechts in hoofdlijnen vast, maar voor verschillende werken hebben de Staten-Generaal reeds gelden gevoteerd. Nog voor de Deltawet was aangenomen keurde ons parlement de afsluiting van de Hollandse IJssel en het begin van de werken in het Haringvliet en voor het Drie-eilanden- plan goed. Het is duidelijk dat het papieren plan nog herhaaldelijk zal worden herzien, alvo rens er hopelijk in 1978 een streep onder kan worden gezet. Die herzieningen zullen evenzo- vele aanpassingen zijn aan de omstandigheden, waarop de praktische uitvoering der in elkaar passende deelplannen stuit. De juiste plaats van de kunstwerken en de volgorde waarin zij worden uitgevoerd staan nog geenszins nauwkeurig vast. Het is de taak van de voor het grote publiek onzichtbare wetenschappelijke diensten van de Rijkswaterstaat om zoveel mogelijk gegevens in kaart te brengen op grond waarvan de werken hun definitieve vorm krijgen. De basisgegevens worden verzameld door drie speciale diensten, te weten de Waterloop kundige Afdeling, de Afdeling Waterhuishou ding en de Afdeling Planning, Kunstwerken, Ontwikkeling Nieuwe Werkmethoden en Boordienst. Waterloopkundige Afdeling. Plaats, volgorde en ontwerp der kunstwer ken hangen vooral af van de waterloopkun dige factoren. Ook de uitvoering zelf en de gevolgen die het Deltaplan in zijn geheel en in zijn onderdelen op het betrokken en aangren zende gebied zullen hebben behoren tot de taak van de Waterloopkundige Afdeling. In de algemene waterbeweging tijdens de uitvoering en na de algehele verwerkelijking van de werken en in de regeling daarvan dient de Rijkswaterstaat een inzicht te heb ben. Zowel voor de oever- en kustverdedi ging, de waterhuishouding en de scheepvaart is dit van belang. Zo zijn er verschillende combinaties van zeestanden en rivierafvoeren denkbaar waarop de spuiprogramma's van de Haringvlietsluizen moeten worden ingesteld. Dit onderzoek vindt onder meer plaats in een hydraulisch model in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft. De afsluitdammen en de kunstwerken moe ten worden ingesteld op de golfbeweging in het deltagebied. Dit is van belang voor hun hoogte, profiel en tracé. De golven wisselen in hoogte, lengte en periode al naar gelang de windkracht, windduur, strijklengte, water diepte en het bodemreliëf. Formules ter bere kening van deze grootheden zijn echter niet voldoende. Juist in het deltagebied, waar de winden wisselvallig zijn, de ondiepe zeebodem wordt afgewisseld door geulenstelsels en bankcomplexen en brandingsverschijnselen een grote invloed hebben, is er behoefte aan aan vullende waarnemingen. Deze worden ver richt op bepaalde punten en met behulp van baken op de vaste wal, palen in de zeegaten en mobiele drijvende golfbaken, die van een vaartuig af worden bediend. Deze puntwaar- nemingen worden aangevuld door registreren de golfmeters zoals de golfschrijver met vlot- 53

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 25