ZEEUWS TIJDSCHRIFT teraandrijving, elektrische contactmeters, drij vende golfmeters en drukmeters. De contact meters worden thans geschikt gemaakt voor radiografische overbrenging van de metingen naar de vaste wal. Ter vastlegging van het golfpatroon worden voorts luchtfoto's ge maakt en radar-instrumenten gebruikt, welke laatsten de golfkammen op het beeldscherm opvangen. Studies van het zandtransport door de ge tijstromen ten behoeve van het ontwerpen der kunstwerken en het onderzoek naar de ver anderingen die in het deltagebied en de daar voor gelegen kuststrook zullen gaan optreden vormen eveneens een belangrijk programma punt. Hetzelfde geldt voor het zoutprobleem en voor dat van de afvoer van ijs na voltooi ing van het Deltaplan. Voor de metingen beschikt de Rijkswater staat over een goed toegeruste meetvloot van dertien zeewaardige motorvletten en twee grotere meetschepen. Voor de oriëntering in de brede monden overweegt men de inrich ting van een elektronisch systeem van plaats bepaling. Voorts wordt gedacht aan de toe passing van radio-actieve tracers voor het meten van zandtransporten. De meetdiensten zijn gevestigd in Zierikzee en Hellevoetsluis. Overwogen wordt binnenkort een werkplaats van de werktuigkundige dienst die het onder houd van de meetvaartuigen en het instru mentarium verzorgt, in Bruinisse te vestigen. Afdeling Waterhuishouding. DE Afdeling Waterhuishouding verricht studies betreffende de afwatering, de zoetwaterinlaat, de zoutbestrijding, de inrichting en het gebruik van zoetwaterreser voirs en de verdeling van het beschikbare op- perwater. Deze vraagstukken worden niet al leen voor het deltagebied behandeld, maar te gen de achtergrond van de nationale vraag stukken van deze aard geplaatst. Een belang rijk onderdeel van het werk wordt gevormd door de studie van de algemene en plaatselijke waterstaatkundige toestand in het zuidwesten No. 2 van ons land. De verkenning hiervan omvat het onderzoek naar de zoute kwel in laagge legen polders en open waterreservoirs, die van belang is met het oog op de wijzigingen hierin na uitvoering der deltawerken. Daarnaast is de afvoer van het zoete grondwater van de hoger gelegen gronden in westelijk Noord- Brabant naar de zee-armen in onderzoek. Ook de aandacht die besteed wordt aan de bestrij ding van zout lek- en schutwater, aan de door spoeling die nodig is om de zee-armen te ont- zilten en zoet te houden en aan de gevolgen van het achterblijven van zout water in diepe geulen en putten heeft tot doel de kwaliteit van het water in de afgesloten zee-armen te bestuderen en te reguleren. De toekomstige verdeling van het opper- water der rivieren hangt samen met de eisen van de scheepvaart, de behoefte aan water voor agrarische, huishoudelijke en industriële doeleinden en de noodzaak van zout- en vuil- bestrijding. Het onderzoek hiernaar gaat uit van verschillende veronderstellingen ten aan zien van de weersgesteldheid, de waterbehoef te, de plaats van inlaat, het stuwprogramma van de te kanaliseren Nederrijn, de lozing van chloorhoudende afvalstoffen in de Bovenrijn, het toelaatbare zoutgehalte op de Rotterdam se Waterweg, een al dan niet afgesloten Oude Maas en de bestemmingen van het Zeeuwse Meer en het peil daarvan. De Boordienst. VOOR het ontwerpen der afsluitdammen, kunstwerken en havens steekt de Boor dienst grondmonsters. Deze geven uit sluitsel over de gesteldheid en draagkracht van de ondergrond, de weerstand van de bo dem tegen uitschuring en over de winplaatsen van zand en leent. Zij stellen de laagsgewijze samenstelling van de bodem, de soortelijke eigenschappen van de grondsoorten korrel grootte, waterdoorlatend vermogen, samen drukbaarheid e.d. vast. De boringen en sonderingen worden door het Laboratorium voor grondmechanica in rapporten uitge werkt. Een twaalftal schepen, in verband met 54

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 26