No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT de diepte en de stroomsnelheden van uiteen lopende aard, is bij de boringen ingescha keld. Van 1 januari 1956 tot 1 juli 1957 wer den voor de deltawerken 369 boringen tot een gezamenlijke lengte van Ax/ km verricht. Afdeling Nieuwe Werkmethoden. DE deltawerken zijn van een zodanige omvang dat naar nieuwe constructie methoden moet worden gezocht. Het oude bedrijf wordt als het ware gemechani seerd en zoveel mogelijk uitgevoerd met mate rialen die in ons eigen land voorradig zijn. Het gebruik van rijshouten zinkstukken, breuksteen en klei is in de loop van de afge lopen eeuwen ontwikkeld. In de Afsluitdijk is op grote schaal keileem verwerkt. Bij de dijksdichting op Walcheren, van de Brielse Maas en de Braakman werden caissons ge bruikt. Rijshout, steen en klei bleven nodig voor de beteugelingsdammen. Voor de delta werken echter zijn de hoeveelheden beschik baar rijshout en leem onvoldoende; de buiten landse breuksteen is zeer kostbaar en de aan voer daarvan is tijdrovend. Een onderzoek is gaande naar de verwerking van zand dat eventueel chemisch gestabiliseerd of in nylon- zakken verpakt wordt. Ook het gebruik van caissons die van kleppen zijn voorzien is in studie; de kleppen worden gedicht op het mo- In de Pluimpot op Tholen werd een voorlopige dam gelegd van nylon-zakken. Een voordeel van het werken in de Pluimpot was, dat men er uitgebreid proeven kon nemen met nieuwe materialen. Bij laag water kwam het sluitgat droog, zodat men bezinkingen enz. zorgvuldig in ogenschouw kon nemen. 55

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 27