Contra het Delta-plan No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT heeft zijn mannen op het hart gedrukt, zich behoorlijk te gedragen. De proklamatie wordt voorgelezen. De prefekt en de generale staf: „Vive l'Empereur!" Stilte. De Fransen stuiten op een muur van onwil. Een enkele van de officieren van de burgermacht spoort zijn mannen aan Vivat! te roepen. Tevergeefs. De nieuwe maire probeert het anders en roept: „Leve de keizer!" Geen reactie. Ook een der de poging loopt op niets uit, een nauwelijks hoorbaar gemompel stijgt uit de rijen op. „Nimmer kwam de onderdrukte haat tegen de Fransen duidelijker naar voren als op deze dag". Aldus een officier in Franse dienst, die de plechtigheid bijwoonde. Bronnen Gedenkstukken der algemeene geschiedenis van Ne derland, R.G.P. 4 en 6. H. J. J. Bijleveld: Verhandeling over de geschillen met Frankrijk betrekkelijk Vlissingen. Middelburg, 1865. H. T. Colenbrander: De Bataafsche Republiek, Am sterdam, 1908. Z. Paspoort: Beschrijving van Zeeland, Middelburg, 1820. Walcheren, in geographischer, statistischer und mili- tairischer Hinsicht betrachtet. Leipzig, 1810. Correspondance de Napoléon Ier. t.XII. Archief der gemeente Vlissingen. door dr. P. H. Ritter jr. HET „Zeeuws Tijdschrift" wil aan hen, die de tot standkoming van het Delta-plan niet toejuichen maar betreuren, gelegen heid geven zich uit te spreken. Wij verheugen ons daarover, want het is hun goed recht en de betekenis van de nationale zaak, die hier aan de orde is, vereist de vaststelling, dat de beslissing het Delta-plan te ondernemen, evenzeer als zijn schielijke uitvoering, zonder weerstand haar beslag heeft gekregen. Wij vragen ons echter af: komt het verzet niet te laatHet wets-ontwerp is met opmerke lijke snelheid door de Staten-Generaal gewandeld en heeft in ons openbaar leven niet de aandacht genoten, die het verdient. Men kan vaststellen, dat zijn verdedigers beschikten over een rijkdom van argumenten. Niet alleen gold hier de noodzaak Zeeland definitief tegen de overrompeling door het water te beschermen, maar het plan vertoonde ook positieve voordelen ten bate van de Zeeuwse landbouw en landarbeiders, van wie er, door de mechani satie in de agrarische bedrijven, velen tot werkloosheid en daardoor tot emigratie worden gedoemd. Dan was er het motief, dat Zeeland uit zijn isolement moest worden verlost en men kan, ten slotte, het Delta-plan zien binnen het geheel van maatregelen, die het Westen des lands van zijn problemen moeten bevrijden. Indien er een volks stemming over het Delta-plan zou worden gehouden, dan zou te verwachten zijn een goedkeuring van de meerderheid der Zeeuwen. 99

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 9