ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 ken in omvangrijke structuurveranderingen. Bedrijfsvergrotingen en verplaatsingen konden op vrij grote schaal worden toegepast, vooral in de Westhoek van Schouwen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland. Kleine, minder rationele bedrijven, werden vergroot tot een oppervlakte van 5 ha, terwijl eveneens de ver kavelingstoestand werd verbeterd. Deze groep van gesaneerde bedrijven, toegerust met be plantingen volgens de nieuwste inzichten op het gebied van boomvormen en rassen, maken een zeer efficiënte teelt mogelijk en zullen in de toekomst ongetwijfeld een sterke positie t.a.v. de concurrentie op de wereldmarkt in nemen. Onderzoek, onderwijs en voorlichting UIT het voorgaande blijkt, dat de ont wikkeling van de fruitteelt wordt ge kenmerkt door dynamiek en voortdu rende aanpassing. Een belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling en verbetering wordt gele- Cox's Orange Pippin, één van de beste appelrassen. verd door het wetenschappelijk onderzoek, het onderwijs en de voorlichting. De Zeeuwse fruitteler heeft steeds openge staan voor de resultaten van het wetenschap pelijk onderzoek. In 1902 reeds werd immers „Zeelands Proeftuin" gesticht. Van een een voudige demonstratietuin is deze in de loop der jaren gegroeid tot een vrij grote instelling met laboratoria en proefterreinen in Wilhel- minadorp en Kapelle. Sedert 1954 is deze proeftuin ook aangewezen als centrale instel ling voor fruitteeltkundig onderzoek in Ne derland. Over een breed terrein van de fruit teelt worden hier door biologen, entomologen en Wageningse ingenieurs onderzoekingen ver richt, o.rn. op het gebied van bodem en be mesting, ziektebestrijding, rassen en onder stammen, boomvormen en klein fruit. Fruitteeltonderwijs wordt jaarlijks door vele jongeren en ouderen gevolgd op lagere tuinbouwscholen, vakscholen en cursussen. Daarnaast staat de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst met een aantal assistenten ter be schikking voor het adviseren van de telers. Huidige betekenis van de Zeeuwse fruitteelt DOOR de gunstige omstandigheden van bodem en klimaat, wetenschappelijk onderzoek, onderwijs en voorlichting en vooral de vakbekwaamheid en vooruit strevendheid van de telers, heeft de fruitteelt zich ontwikkeld tot een belangrijke sector van het economisch en agrarisch leven in Zeeland. De oppervlakte grond welke thans in Zee land met fruitgewassen is beplant, bedraagt ongeveer 5000 ha. Het is vooral door het in tensieve karakter van de teelt, dat de econo mische en sociale betekenis belangrijk is. Vele grondgebruikers, vooral kleinere, vinden er hun bestaan in, terwijl bovendien veilingen, transportondernemingen, handelszaken en loonbedrijven, dank zij de fruitteelt, aan een groot aantal personen arbeidsgelegenheid ver schaffen. In de jaren 1955 t/m 1957 werden in Zee land gemiddeld ruim 40.000.000 kg fruitpro- 154

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 10