Boekbespreking Drs. M. C. Verburg: Hel Deltaplan No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Deel II - Nieuwe perspectieven: 61 blz. - 3 kaarten Uitgave: G. W. den Boer - Middelburg 1958 IN 1954 verscheen van de hand van de schrijver: Het Deltaplan, deel I: Verleden, heden en toekomst van het Deltagebied. Dat boekje gaf een duidelijk overzicht van de materie die de titel vermeldt. Het gaf vooral de toestand van het ogenblik weer en bevatte daarnaast enkele schuchtere indicaties over toekomstmogelijk heden, die als gevolg van het Deltaplan zou den kunnen worden gerealiseerd. Dit 2e deeltje gaat een stap verder; het be vat een overzichtelijke kaart van de Delta, waarop de studieobjecten voor het Zeeuwse gebied zijn samengevat. Met het oog op de aanwezigheid van deze min of meer gedetail leerde kaart, lijkt het mij op zijn plaats om de lezer vóór alles een waarschuwing mee te geven: deze kaart bevat naast elkaar een aan tal suggesties, die in verschillende graden van rijpheid verkeren; sommige van deze sugges ties zullen tot volle wasdom komen, an dere zullen ongetwijfeld verschrompelen en afvallen. Wanneer men bij het gebruik van het boekje met deze te verwachten ongelijk soortige ontwikkeling van de verschillende studie-objecten terdege rekening houdt, dan wil ik mij gaarne aansluiten bij de uitspraak van de uitgever, „dat dit boekje een bevatte lijke en handzame samenvatting geeft voor gemeentebesturen, raadsleden, middenstands organisaties, vakbeweging, politieke partijen, onderwijskringen, hoofden van velerlei be drijven en vele anderen." Wat de inhoud van het boekje betreft het volgende. Het boekje begint met een summiere beschrijving over de voorbereiding en uitwer king der Deltawerken; dan volgen beschou wingen over bestuurs-rechtelijke problemen en enkele mededelingen over internationale as pecten. De hoofdstukken 4 t/m 9 behandelen achtereenvolgens landbouw, haven- en indu strieontwikkeling, het verkeer, de visserij en verzorgende bedrijven. De hoofdstukken 10 en 11 zeggen iets over maatschappelijke en bestuurlijke aspecten, ter wijl daarin ook het probleem van de econo mische balans en de prioriteiten wordt aan geroerd. Hoofdstuk 12 geeft de tekst van de Delta wet; ten slotte volgt een uitgebreide litera tuur-opgave. Al deze hoofdstukken in extenso behan delen is niet mijn bedoeling; op een aantal punten moge echter wat dieper worden in gegaan. In de eerste plaats dan de kwestie van de prioriteiten, waarover teruggrijpend op vorige hoofdstukken op blz. 54 e.v. het een en ander wordt gezegd. De schrijver stelt het prioriteitsprobleem als een rendementspro bleem; in beginsel is dat natuurlijk juist, doch men dient daarbij te bedenken dat het opstel len van rendementsberekeningen ten gevolge van de vele, vooral in een eerste ontwikke lingsstadium aanwezige onweegbare factoren dikwijls een hachelijke onderneming is. Het 173

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 29