ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 De moderne beplanting geeft op jeugdige leeftijd al hoge opbrengsten van goede kwaliteit. van de toenmalige Rijkstuinbouwconsulent, Ir. A. W. van de Plassche. In de overige Nederlandse fruitgebieden had men intussen evenmin stilgezeten. De lan delijke fruitproduktie nam voortdurend in omvang toe en wel in die mate, dat aan het einde van de laatste wereldoorlog in het bin nenland niet voldoende afzet kon worden ge vonden. Nederland was niet meer zoals voor heen een fruitimporterend maar een fruitex- porterend land geworden. Deze situatie bracht grote consequenties met zich mee voor de teelt en de afzet. De Nederlandse fruitteler werd geconfronteerd met de produkten van buitenlandse, dik wijls gunstiger gelegen gebieden, zoals Italië. Meer nog dan voorheen werd de produktie gericht op kostprijsverlaging en goede kwali teit. Harde zakelijkheid en rationalisatie wer den het devies. Recente ontwikkelingen GESTREEFD werd naar nog meer effi ciënte boomgaardvormen en teelttech nieken. Het is een toevallige samenloop van omstandigheden geweest, dat door oorlog en overstromingen de Zeeuwse fruitteelt voor de taak kwam te staan, een belangrijk deel van het areaal te vernieuwen op het moment dat zich nieuwe technische mogelijkheden be gonnen te ontwikkelen. De verzorging van boomgaarden was intussen sterk gemechani seerd door toepassing van betere en soms ge automatiseerde grondbewerkingswerktuigen en spuit- en nevelmachines voor de ziektebe strijding. De ervaringen met de zwakke on- 152

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 8