No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Gesaneerd fruitteeltbcdrijf in het herverkavelingsgebied Waarde. derstammen, vooral Malling-type IX, hadden geleid tot een zeer doelmatige, kleine en vroeg produktieve boomvorm, de z.g. spil. Deze boomvorm leent zich uitstekend voor het vor men van fruithagen, waartussen mechanische arbeid zeer gemakkelijk is uit te voeren. Vooral na de watersnood van 1953 vond deze boomvormgeplant in hagen op afstan den van 4 bij 2 meter, algemeen ingang. De complexen spillen, die in de laatste jaren als z.g. „palenbossen" in het Zeeuwse landschap ontstaan, zijn landschappelijk niet bepaald fraai, maar zij maken een fruitteelt mogelijk, die wat betreft efficiënte arbeid, vroege op brengsten en kwaliteit van het produkt, nau welijks haar gelijke heeft. Enige cijfers mogen dit demonstreren. Nor maal vangt de produktie in het 2e jaar na het inplanten aan en ongeveer in het 5e of 6e jaar kunnen opbrengsten worden verwacht van ongeveer 20.000 kg per ha. De uitvoering van de werkzaamheden is in dat type beplanting zodanig, dat met minder arbeidsuren ruim het dubbele kwantum wordt geproduceerd ten opzichte van de oudere be plantingstypen. De arbeidsproduktiviteit be droeg voor de appelteelt in 1939 gemiddeld 8,7 kg fruit per manuur; thans bedraagt deze bij de teelt aan spillen 25 kg per manuur. Met de vernieuwing en uitbreiding van het Zeeuwse fruitareaal na 1953 werd het rassen sortiment verder aangepast aan de eisen van rationalisatie en vraag van de markt. Dit be tekent een niet te groot aantal rassen van uit stekende kwaliteit en kleur en met voldoende spreiding in consumptieperiode. De Zeeuwse fruitteler plant dan ook slechts enkele rassen, nl. Cox's Orange Pippin, Gol den Delicious, James Grieve, Winston en Yel low Transparent, terwijl fraai gekleurde en goed smakende nieuwelingen in de belangstel ling komen, o.a. Stark Earliest en Tydeman's Early Worcester. In de kleinfruitteelt, een zo belangrijke be- staansbron voor vele kleine grondgebruikers, begint zich eveneens de rationalisatie te ont wikkelen. Nieuwe rassen, betere cultuurme thoden en chemische onkruidbestrijding vin den ingang en mede door deze verbeteringen zien wij wederom een uitbreiding van het areaal. Sanering in het kader van herverkaveling HIERVOOR werd reeds gewezen op de noodzakelijke vernieuwing van de fruitteelt als gevolg van de inundaties in en na de laatste oorlog. Door de „Herver kaveling Zeeland" werd de fruitteelt betrok - Aanvoer van fruit op de veiling te Goes. 153 iizjvv -'-i

Zeeuws Tijdschrift | 1958 | | pagina 9