9 No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT aanmerkelijk minder zou zijn geweest. Al dient er rekening mee te worden gehouden, dat Breskens en Oostburg, in Britse handen zijnde, uiteraard toch krachtig door de Duitse batterijen op Walcheren zouden zijn be schoten. Thompson's tweede bezwaar tegen de Britse tactiek in die dagen is, dat men pas op 22 september na zware strijd een bruggenhoofdje over het Albertkanaal ten noorden van Ant werpen wist te veroveren en hij maakt het verwijt, dat men dus 18 dagen heeft gewacht om te bereiken, wat men op 5 of 6 september praktisch zonder veel strijd had kunnen ver krijgen en had kunnen doen volgen door een bezetting, als door hem bedoeld van een voor door het Krekerak. Nu geloof ik, dat de heer Thompson hier de zaak te licht beziet: Een bezetting, als door hem bedoeld van een voor de Duitsers vitaal punt, zou ongetwijfeld ge leid hebben de Duitsers waren ook geen kleine jongens tot aanvallen zowel van Zuid-Beveland als uit Bergen op Zoom en wel net zo lang, tot zij Woensdrecht zouden heb ben veroverd. Mijn persoonlijke mening kan dus als volgt worden samengevat: Montgomery heeft de betekenis van Ant werpen niet willen zien, waardoor de aanval op de Scheldemond veel te laat is ingezet. Een snellere opmars der Canadezen had West Zeeuwsch-Vlaanderen vermoedelijk op heel wat eenvoudiger en minder bloedige wijze kunnen doen bevrijden, terwijl de aanval op Woensdrecht elke dag, dat hij later werd in gezet, steeds moeilijker werd, zowel door de steeds sterker wordende vijandelijke verdedi ging als tengevolge van de slechter wordende weersgesteldheid. Hoe is nu de strijd om de Schelde-fortifi- caties in werkelijkheid verlopen? Zoals U bekend zal zijn, was de eerste doelstelling de verovering van West Zeeuwsch- Vlaanderen en van de Krekerakdam bij Woensdrecht. Daarna moest Zuid-Beveland worden bevrijd door een opmars van Woens drecht in de lengterichting van het eiland, ge paard aan een landing uit Terneuzen nabij Hoedekenskerke. Als derde en slotfase zou dan een concentrische aanval op Walcheren volgen en wel: a. door een landing te Vlissingen uit Bres kens; b. door een lading bij Westkapelle uit Oost ende en c. door een opmars over de Sloedam uit Zuid-Beveland. Op 1 oktober gingen Canadese, Poolse en Britse troepen tussen Antwerpen en Turnhout tot de aanval over met het doel West Noord brabant te veroveren ter beveiliging van Ant werpen. Op de linkervleugel opereerde de 2e Canadese divisie langs de as Antwerpen- Bergen op Zoom en met als opdracht de verovering van de toegang tot Zuid-Beve land. Wij gaven U reeds een indruk van het geen deze divisie doormaakte bij haar opmars naar het Noorden. Maar het ergste kwam pas, toen men de omgeving van de Krekerakdam naderde, waar vier bataljons parachutisten de bekende heuvel van Woensdrecht bezet hiel den en andere troepen zich hadden genesteld in het gebied om het Grote Meer, ten oosten van de kunstweg naar Bergen op Zoom. Ik mag niet nalaten U iets te citeren van wat Thompson (die erbij was) hierover schrijft: „Gedurende de nacht van de 9e begon de regen te vallen in een gestadig ritme, uitgroeiende tot een genadeloze zondvloed gedurende vier dagen en nachten. De ochtendschemering van de 10e was voor de troepen zeer zwaar. Rechts van de hoofd weg kropen en strompelden de Essex Scottish en het regiment de Maisonneuve door het doorweekte bosterrein, omzichtig met het oog op de struikel- draden en listig verborgen mijnen. Hun opdracht was de vijand te verdrijven uit zijn sterke ver dedigingsstellingen rondom het Grote Meer. Daar lagen verschillende met elkaar verbonden meren in het bosgebied, maar het verschil tussen land en water begon weg te vallen. Het lawaai van het granaatvuur vormde de be kende achtergrond, maar het scheen de mannen, rondtastend door de doorweekte bossen in regen en modder, dat de enige geluiden het hoge gieren van geweerkogels en de knal van detonerende mijnen waren. Het zicht schrompelde in tot een paar meters. Mannen zakten zonder geluid ineen

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 9