44 ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 Nog vijf minuten ning met hun spelers. Men kan niet altijd de zwaarste en dankbaarste rollen aan dezelfde spelers geven. Iedereen moet als het even kan van tijd tot tijd een kans hebben. Zo geeft de bezetting van een stuk maar al te vaak moeilijkheden, die soms alleen in het lichamelijke vlak liggen. Ik ken een vereni ging, die vier uitstekende manlijke hoofdrol spelers heeft, maar ze zijn zo ongeveer alle maal even oud, even groot en dientengevolge even zwaar. Die vereniging gilt om een flinke grote vent met een zware stem en een middel baar mannetje met een gezellige buik. En dan is er nog het grote gebrek aan jeugdspelers, meisjes en jongens van zo om de twintig, die maar al te vaak onze provincie verlaten. En het doet op toneel altijd zeer een man en een vrouw van bij de veertig, al zien ze er nog zo best uit, het vijfentwintigjarig jubileum van hun eerste liefde te zien vertolken. MAAR vooruit, het stuk is gekozen en de regisseur sommige verenigingen houden er een vaste op na, bij andere verenigingen doen enkele van de ingeschoten spelers het om de beurt wordt aangewezen. Voor hem is het vrijetijdsprobleem voorlopig volkomen opgelost. Op een plechtige bijeen komst worden de tekstboekjes uitgedeeld en de rollen worden toegewezen. Een belangrijke gebeurtenis! Iedereen die graag toneelspeelt hoopt een belangrijke rol te krijgen, maar dat kan nou eenmaal niet. Als je geen rol krijgt vlei je je met de gedachte je leven te zien ver rijkt met een behoorlijk aantal vrije avonden, maar hoe meer de datum van de uitvoering nadert, hoe dieper je beseft er van de keer niet bij te horen. Tot slot velt dan de regis seur het vonnis over die rampzalige, die de komende maanden gedeeltelijk in het souf fleurshok zal moeten doorbrengen. EN dan begint het spel. De regisseur geeft een uitvoerige bespreking van het stuk op die eerste avond en verklaart wat hij erin ziet, wat hij ervan wil maken en wat de mogelijkheden zijn. Elke figuur wordt bespro ken, gekarakteriseerd, er worden wat losse fragmenten gelezen en dan ga je naar huis

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 16