45 No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT met laten we zeggen de hoofdrol. Zodra je de tijd hebt ga je het stuk lezen en onderstrepen wat je moet zeggen. En dan slaat de schrik je soms om je hart, als je al die zwartgestreepte bladzijden ziet. Sommigen tellen: „Ik moet 163 keer wat zeggen, samen 347 regels!" Wilt U dat dan maar eens even uit Uw hoofd gaan leren? Maar je doet het. Dit is je grote kans, en trouwens je moet wel. Want vanaf het eerste ogenblik dat je het boekje gekregen hebt en je rol, denk je met angst en vreze aan de grote avond, als het doek open gaat (en of het stuk nu goed zit of niet, dat gebeurten je voor het eerst het toneel opstapt met de woorden: Kees, ik had je toch gezegd dat je en dat is dan de eerste regel van de 347 „Stel je voor dat je het eens niet meer weet!": dat is de vrees die drie maanden lang je bene pen ziel beheerst. Stel je voor dat je daar staat met je spreekwoordelijke mond vol tan den, voor gek, voor idioot, ten aanzien van de verenigde vrienden en kennissen, die het natuurlijk jammer voor je zouden vinden, maar die er hun leven lang met genoegen aan zouden terugdenken. En dan de plaatselijke pers. Je ziet die man nooit van het toneel af, maar hij zit er altijd, vijfde of zesde rij rechts. Natuurlijk hoef je je geen al te grote zorgen te maken, taant er zit een souffleur in het hok. Maar de amateur is gelukkig doorgaans niet zo gewiekst er zijn natuurlijk uitzonderin gen, nietwaar? dat hij de zorgen van het leren van zijn rol daarom aan zijn laars lapt. Zo ga je je rol leren. Iedere avond een uurtje. Als je naar je werk loopt zeg je hem op, bij alles wat je doet denk je eraan, midden in de nacht stap je je bed uit om even te kijken hoe het er nou ook al weer precies stond, en er zijn spelers, die drie maanden lang ook in de huiselijke kring hun rol spelen, zelfs als ze hun vrouw vragen of er soms nog wat thee is. Alleen een enkele keer, als de rol je goed ligt en je hebt je goed in het stuk in gewerkt, dan komt het heerlijke ogenblik, waarop je je rol volkomen vergeten kunt. Als je op het toneel staat, borrelt die vanzelf naar Eén uur toneel voor een schoolavond eist 75 repetitie-uren. Bouw decor 225 man/uren. Kosten (geen zaalhuur) f 275,

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 17