Verkeersprogramma voor Zeeland No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT een nuttig en bruikbaar mens te vormen. Het familieleven, aldus Coronel, wordt in onze overwerkte en genotlievende tijd in ernstige mate bedreigd. Deze klanken zullen ieder bekend in de oren klinken. Een van de levensregels door Coronel gevolgd is dit door hem aangehaald citaat: „Vrijheid, voorgelicht door de rede, is de grondslag der menschelijke vrijheid" (Cousin). WEGENS zijn geknakte gezondheid had hij al enige jaren voor zijn dood het secretariaat en lidmaatschap van de Geneeskundige Raad van Friesland en Gro ningen moeten neerleggen. Hij heeft in zijn werk blijkbaar zichzelf niet gezocht, want op zijn nadrukkelijk verlangen werd er geen le vensbeschrijving in bladen of tijdschriften aan zijn nagedachtenis gewijd. Alleen het Alge meen Handelsblad kwam met iets meer dan het simpele berichtje van zijn overlijden. Met hem was een voorbode bij zijn overlijden was reeds veel van zijn werk vergeten op het gebied van de sociale geneeskunde heen gegaan. Een eeuw na het verschijnen van zijn eerste grote werk „Middelburg voorheen en thans", mogen wij hem toch wel eren. 1) Calico(t); fijne, linnenachtige, katoenen stof; oor spronkelijk katoen van Calicot of Calcutta. 2) Vrije bewerking naar J. B. Fonssagrives. 3) In „Vragen van den Dag", II (1887). 4) In „De Tijdspiegel" van 1892, 2e deel. Bronnen: Rijksarch. in Zeeland: Arch. v. d. Ver. v. Genees- en Heelk. in Zeeland; Archief dep. Middelburg v. h. Nut. De archivaris en ambtenaren van de gem.-archieven van Amsterdam en Leeuwarden dank ik voor hun in lichtingen. Literatuur: Brugmans, De arbeidende klasse in Ned. in de 19e eeuw, 19292; Ensie III 292/3; Huysman, dr. Samuel Sr. Coronel (in „De Opbouw", Org. v. d. Port.-Isr. Gem. A'dam, april 1958); Nieuw Ned. Biogr. Wb. IV 459/460; Wolff-Gerzon. „Au Bonheur des Dames"; Schilstra, Vrouwenarbeid in landb. en ind. in Ned. in de tweede helft der 19e eeuw, diss. 1940. DE Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dit jaar haar congres gewijd aan het onderwerp „Verkeer en Welvaart". Hier over verscheen een belangwekkende brochure. Het Departement Zeeland van de Maatschappij belegde vooraf een vergadering te Vlissingen waar Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituuut voor Zeeland refereerde over het Zeeuwse aspect van het onderwerp. Verkeer en regionale ontwikkeling. IN 1958 wijdde de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel haar jaar vergadering aan „De ruimtelijke ontwikke ling van Nederland in een nieuw Europa". Het pre-advies „Verkeer en Welvaart" wijst erop dat het aan de orde zijnde onderwerp nauw samenhangt met dat van het vorige jaar, zo, dat er van een „follow-up" sprake is. Ontsluiting van ons land voor de Europese Economische Gemeenschap, openlegging tot in alle geografische onderdelen van onze econo mie teneinde tot betere exploitatie van de aanwezige bodemschatten in de ruimste zin te komen: verkeer en regionale ontwikkeling als twee kanten van één zaak. De Zeeuwse „bodemschatten" Welke zijn die Zeeuwse bodemschatten? Met andere woorden: welke vestigings- of 37

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 9