Terneuzen te wapen ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 In Frankrijk waren de gevolgen zo moge lijk nog groter dan in Engeland. Fouché ver dween van het toneel. Lang nadat het gevaar voor een Engelse aanval op het Franse grond gebied, zo het al ooit werkelijk bestaan had, was geweken, ging hij door met het oproepen van de nationale garden, tot in het zuiden van Frankrijk toe. Inderdaad beschikte de minister na korte tijd over een eigen leger. Zijn col lega's hielden niet op, de keizer met klachten en waarschuwingen te overstromen. Ook de uitstekende verstandhouding tussen Fouché en Bernadotte, die zich in Antwerpen omringde met notore tegenstanders van het régime, en tussen deze en de anti-keizerlijke salons te Parijs, was meer dan opvallend. De tijdgeno ten waren er vast van overtuigd, dat minister en maarschalk bezig waren, een reusachtige samenzwering tegen hun keizer op touw te zetten. Napoleon echter sloeg snel en hard toe toen hij eenmaal merkte, wat er achter zijn rug gaande was. Bernadotte werd uit Antwerpen verwijderd en vervangen door Bessières, Fouché kreeg bevel, de nationale garden te ontbinden. Ingewijden voorspelden toen reeds zijn val. Een jaar later viel hij in derdaad in ongenade, om andere redenen, maar zeker ook als gevolg van het wantrou wen van de keizer, dat in 1809 sterk was toe genomen. Ten slotte was de Schelde-expeditie voor ons land van uitzonderlijke betekenis omdat zij de aanleiding werd tot de inlijving van het Koninkrijk Holland bij Frankrijk. De keizer had, zoals hij het noemde, le secret de l'Escaut, het geheim van de Schelde, ontdekt en was er meer dan ooit van overtuigd, dat de verde diging van die belangrijke riviermonding al leen bij hem persoonlijk in goede handen was. Bijgevolg moest Lodewijk verdwijnen. Op 3 december, nog vóór de Engelsen Walcheren ontruimd hadden, verklaarde de keizer, dat in Holland veranderingen noodzakelijk zou den worden. „De veiligheid van mijn grenzen en het welbegrepen belang van beide landen maken dit tot een gebiedende eis". Een half jaar later was het al zover. Ook Lodewijk Napoleon was de Schelde-expeditie noodlottig geworden. De Provinciale Griffie zal in 1960, twintig jaar na de verwoesting, haar plaats weer vin den in het abdijcomplex in Middelburg. Vijf tien gemeenten zijn door een jubileumcommis sie aangeschreven om een wapen in het nieuwe provinciehuis te plaatsen, waaronder natuur lijk als derde stad van Zeeland Terneuzen. Bovendien werd gevraagd vijf cent per in woner af te staan voor een muurschildering. Totale kosten: 1000 gulden. De raad van Terneuzen heeft het voorstel van B. W. verworpen. Twee beweegredenen domineerden. „We hebben genoeg meege maakt met de vrije veren" en „zouden Gede puteerde Staten hun goedkeuring er aan hech ten als de gemeente Terneuzen een kunstwerk zou willen aankopen?" De stemming was grimmig, het kruid van de humor ontbreekt als het kruit van de emotie explodeert. In dit nummer komt een bijdrage voor over de binding van de Zeeuwse eilanden over de Schelde heen. Zou de raad van Ter neuzen om hieraan althans enige concessie te doen misschien een wapen willen afstaan aan Miniatuur "Walcheren? 64

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 12