WANNEER we de huidige duinen tus sen Hoek van Holland en den Hel der, die een onafgebroken reeks vor men, vergelijken met die van ons Deltagebied, ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 Konijnenschade in landschap tussen Scheveningen en Wassenaar, 1300 tot heden (1957). Typerend voor de si tuatie was het voorschrift dat de bewoners langs de duinen hun honden één van de voor poten gedeeltelijk moesten afhakken zodat ze geen konijnen konden vangen (Placcaet van de Klingen van wegen Sijn Excell. Fr. Hen- rick 1628). Over het onderstuiven van dorpen en de vele ordonnantiën waarin het ,,depeupleren" van de duinen van konijnen geëist werd kan ik verwijzen naar deze studie. Schrijver dezes heeft tussen 1915 en 1940 zeer grote aantal len konijnen nog waar kunnen nemen op Wal cheren, Schouwen en Rozenburg. Bij Renesse lagen toen weliswaar prachtige maar toch niet langer duidbare stuivende duinen die nu vast gelegd zijn. De intrede van de myxomatose zal herhaling van een zo grote konijnenstand wel onmogelijk maken in de toekomst. 1946 te Roekan je. foto C. S. dan treffen ons grote verschillen. Bijna overal zijn de eersten doorsneden door kunstwerken voor waterleidingen en recrea tieve voorzieningen, bijna overal slechts be perkt opengesteld met kaarten of geheel afge sloten in het belang van een hygiënische wa terwinning of een gave zeewering. Zelfs al lig gen er prachtige ongerepte stukken, die als natuurmonument (Verbrande Pan te Bergen) of Nationaal park (de Kennemer duinen) be schouwd kunnen worden, hun beheer is aan gepast aan de dichte bevolking van de rand stad Holland, die er gaarne zijn verpozing zoekt. De duinen van de Delta-eilanden zijn ook niet geheel van dergelijke voorzieningen vrij gebleven, het zijn echter slechts kleinere water leidingen, er is hier en daar hout geplant, de kust moest op sommige plaatsen duchtig ver sterkt worden na 1953, bij Zoutelande is al veel langer een basaltglooiing nodig geweest. Dooreen genomen zijn deze duinen minder druk bezocht en met of zonder kaarten vrijer en ongerepter dan de duinen bij de grote steden. 66

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 14