ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 Duinbebossing met naaldhout, zonder windscherm van loofhout. foto C. S. sluiten van grote duingebieden een onmoge lijkheid wordt. Ook mogen de duinen, nu er zovele mil- lioenen uitgegeven worden aan de deltawer ken, niet in mindere conditie komen. De stuivende duinen van vroeger, de Blanke Hoogt' van Oostkapelle en de „Gobi" bij Renesse waren landschappelijk iets heel moois, het overstuiven van landerijen en het verzwakken van de zeewering kon toch niet langer geduld worden. Niet dat het stuiven in deze duinen de oor zaak was van het smaller worden van de zeewering zoals op Walcheren en Goeree, hier speelt de periodieke kustafslag en -aanwas een rol, met meer verlies dan winst, veroorzaakt door de onafwendbare bodemdaling van pl.m. 2 mm per jaar. Er zal dus in de eerstvolgende eeuwen gere kend moeten worden op een zeer goede ver zorging van de gehele duinenrij, waarbij niet onnodig zand naar het oosten stuift en waarbij mogelijk extra massa's zand op het strand ge spoten zullen moeten worden. De Deltawer ken zullen veel uitschuring voorkomen langs de zeegaten, er zullen mogelijk nieuwe duinen ontstaan voor de kunstwerken en een meer statische toestand zoals bij de randstad-duinen kan verwacht worden. Bescherming van de vegetatie is een belang van kustverdediging, natuurbescherming en recreatie. En als de vegetatie in orde is komt de fauna vanzelf aan zijn trekken. Behoudens in de echte natuurreservaten, waar iedere vreemde plantensoort een disso nant is, kan gerust gebruik gemaakt worden van de goede kwaliteit van ons Delta-duin- zand om een extra stevige vegetatie te krijgen, die in sommige opzichten houtproduktief kan zijn, zij het minder dan elders in ons land. Men beperke echter het aanplanten van naaldhout tot stroken langs tuinderijen en wo ningen of ter afdekking van slecht gecamou fleerde bunkers. Waar reeds uitgestrekte den- nebossen zijn, zoals bij Burgh geve men deze een natuurlijk karakter door deze te door- planten en doorzaaien met loofhout. De lezer zal ervan opzien dat ik ons duin zand vruchtbaar noem. Toch is dit het geval, vooral het pas-aan gestoven zand van het strand. Daar spoelt immers veel organisch mate riaal aan, zeesterren, kwallen e.d. die er ver teren en welker organische eiwitten mee op stuiven en aan de helm zijn mooie donker groene kleur geven. Jong hout, als de Kaspi- 68

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 16