No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Beuken dicht bij de zee te Oostvoorne foto C. S. we elders in ons land missen of daar althans veel zeldzamer zijn: Wintergroen, Parnassia, orchideeën, drie soorten gentianen. En waar de vegetatie rijk en gaaf is zijn levensmogelijkheden voor een rijke fauna, zelfs voor het verfoeide konijn dat in beperkt aantal nog een zeker nut heeft door het kort- houden van de soms al te weelderige grasgroei in de lage duinpannen, waardoor de fijnere planten dreigen te verstikken. Juist het stadium van de gentianen en orchideeën van de natte duinvalleien is zo interessant door zijn gelijkenis met de alpen weiden. Ook daar is water, wind en enige diervraat zodat we sommige soorten zowel op de alpenweiden als in de vochtige duinpias sen aantreffen. Maar geheel tegengaan moeten we de suc cessie van de vegetatie in de richting van een bostype ook weer niet. Het is de plantensocio- logie, tegenwoordig vegetatiekunde genoemd, die de wetmatigheid bestudeert van de ver schillende vegetatie-stadia, die beginnen met biestarwegras op het strand, daarna helm, zee distel, daarna duindoorn, vlier en vervolgens kruipwilg, berk en eik. Waar we gedeelten voor beplanting bestemd hebben, denken we aan wilgen (ook om de katjes), aan populieren (om het hout), aan bes- dragende en gedoomde heesters voor de vogels. Want deze laatste brengen weer stik stof in het terrein en verdelgen schadelijke insekten. Voor vogels is drinkwater nodig en als er geen grotere duinpiassen in de buurt zijn graven we kleine kommen met flauwe oevers. Stond ik hierboven afwijzend tegenover algehele bebossing van de duinen, de binnen- duinrand zal m.i. hoe eerder hoe beter van een „manteling" voorzien moeten worden. Bij het woord „manteling" zullen veler gedachten uitgaan naar de vroeger zo mooie Manteling bij Domburg, die er nu zo deplorabel uitziet. Ik ken deze reeds van 1918'22, toen ik als gemobiliseerde en later als burger in die omgeving verbleef. Ook toen zag deze er niet meer zo best uit, al veel minder dan nu de zo gave beukenmanteling bij Oostvoorne. Het nadeel is de sterk zouthoudende zee wind, die door het smaller worden van de duinenrij steeds erger op de bomen inwerkt. Bij Oostvoorne zijn de omstandigheden steeds b Bloemenweelde in natte duinvallei, Rolklaver Rockanje. foto C. S. 71

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 19