H Zeeuws Tijdschrift De landing der Engelsen in Zeeland: het drama van 1809 NUMMER 3 9e JAARGANG 1959 Mr. W. de Bruine STEEDS heeft het drama, want minder was het niet, van de landing der Engelsen in Zeeland de geesten bezig gehouden. Reeds de tijdgenoten hebben de behoefte gevoeld, deze onder neming herhaaldelijk en uitvoerig te beschrijven, terwijl in onze da gen Madelin een geheel hoofdstuk van het achtste deel van zijn „Hi- stoire du Consulat et de l'Empire" wijdde aan „la. crise de Walcheren" De betekenis van deze expeditie gaat immers ver uit boven die van de lokale geschiedschrijving. Zij geeft een facet weer van de gigan tische strijd, die Europa jarenlang in spanning hield. De innerlijke zwakheid van het napoleontisch regime kwam erdoor aan het licht en, treffende parallel met latere tijden, de veerkracht van England, dat zich niet liet ontmoedigen en er geenszins voor terugschrok, de oorzaken van een échec in het openbaar vast te stellen. Tenslotte werd de landing de directe aanleiding tot de inlijving van het Konink rijk Holland bij Frankrijk. Het is dit jaar anderhalve eeuw geleden, dat de Britten op Walcheren landden. Onder de bevolking leeft nog de herinnering voort aan een actie, die in de loop der tijden gecom primeerd is tot „het bombardement van de Engelsen". Het Zeeuws Tijdschrift is de plaats om de gebeurtenissen, die zich in het tweede halfjaar van 1809 op dit eiland hebben afgespeeld, nog eens in de herinnering terug te roepen en, waar mogelijk, in breder verband te plaatsen. HET denkbeeld van een landing op het continent was zeker niet vreemd aan de britse politieke en militaire gedach- tenwereld. Steeds wanneer Engeland een ster ke macht op het vasteland tegenover zich vond dook het op. Men kan dan ook veel verder dan tot het begin van de 19e eeuw in de geschiedenis teruggaan om het aan te wij zen. Tijdens de oorlogen met Frankrijk was er, in 1799, de landing in Noord-Holland ge weest, daarna ondernemingen van kleinere omvang en geringer betekenis op de franse kust. Pitt had zich serieus bezig gehouden met de mogelijkheid van een expeditie naar de 53

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 1