ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 gunstiger, een steeds bredere duinenrij en daar door afname van het zoutgehalte van de zee wind. Maar toch heeft men op Walcheren niet alle mogelijkheden uitgebuit om de Manteling met beschermende beplantingen aan de zeezijde te voorzien en de konijnen hebben de schuch tere eerste pogingen ook teniet gedaan. Ik zou ervoor willen pleiten overal zoals op Voorne de binnenduinrand van een bos- gordel van 5001000 m te voorzien in het belang van het microklimaat, van al wie woont en werkt en van al wat leeft en groeit, hetzij bos of tuinbouwgewassen langs de dui nenrij. En deze zone heeft uitzonderlijk gunstige omstandigheden om een jong bos te doen sla gen: luwte tegen de wind, hoge grondwater stand en gemakkelijke bestrijding van schade lijk wild. Op Voorne zijn de daar reeds be staande bosgordels een grote verbetering door het optillen van de wind, er is minder schade aan kassen en woningen, meer verwarming door de zon en meer recreatiemogelijkheid in voor- en najaar. Nu het inlandse hout zo laag in prijs is, is het schijnbaar niet het goede moment om de houtproduktie als gunstige factor aan te voe ren. Maar de iep groeit goed in deze zone en dit hout is nog altijd zeer gezocht en wordt goed betaald. Ook essen groeien er goed, die goede stelen leveren voor gereedschap. Als typische Zeeuwsche boom kan de Grauwe Abeel aangeplant worden en een goede vorm van de Schietwilg, Salix alba Rockanje, welke laatste het eerst aangetroffen is op Voorne. OVER een aantal jaren zal het vreem delingenverkeer zich enorm ontwik kelen over de nieuwe dammen. Op Voorne heeft dit zich reeds ingezet. Dit kan niet meer tegemoetgetreden worden met bord jes „Verboden Toegang", een in ons land toch reeds te veel toegepast middel om publiek uit natuurterreinen te houden. Ook is het een wei nig geschikt middel tot opvoeding van het pu bliek de natuur te ontzien. Moeraswespenorchis, algemeen in natte duin valleien. foto C. S. Men zal nu reeds vast moeten leggen wat geschikt is voor welke graad van recreatie, wat voor vogelbescherming en wetenschappe lijk onderzoek, wat voor zomerhuisjes en kam peerterreinen, dit alles gezien in het licht van onze zo talrijke bevolking en de gezondheid ervan. Dit probleem is oplosbaar als er vele groene gordels zijn met een stevige vegetatie, zodat de zandige ondergrond het betreden verdraagt. Gelukkig zijn er voorbeelden dat duizenden geborgen" kunnen worden in reeds aanwe zige natuurterreinen: Voorne, Meyendel bij Den Haag, het Nationale Park, de Kennemer Duinen, de Provinciale duinen bij Castricum en de Staatsbossen op de Waddeneilanden. Dit zal ook samen moeten gaan met opvoe ding van de bezoekers. Er bestaat een Bond van Natuurbeschermingswachten, waarvan de leden excursies leiden, er zijn instructieve par ken RockanjeDen Haag Bloemendaal) waar 72

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 20