ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 Zeedistel, groeit in de eerste duinenrij en soms op het strand. foto C. S. Men trede deze ontwikkeling tegemoet met de middelen en plannen die, nu er nog tijd voor is, ten dienste staan. Absolute bescher ming verdient de Zwarte Polder bij Kadzand, de noordelijke Walcherse bossen en duinen, de Verklikkerduinen op Schouwen, de gehele duinstreek van Goeree. Voorne is reeds aardig „veilig" gesteld al zal de natuurbescherming zich op een com promis met recreatie in moeten stellen. Dit heeft weer goede kanten voor de natuurbe scherming want met hoogovens en Europoort is geen compromis mogelijk. Wat opvallend kaal is kan beplant worden in de geest van het bestaande landschap. In dit verband wil ik wijzen op het Meyendel- rapport waarin o.a. Ir. Otto en Dr. Westhoff een systeem van beplanting ontwikkelen waarbij alleen die soorten gekozen worden die naar de mening van de rapporteurs esthetisch en botanisch in de duinen passen. Die kant moeten we uit in het delta gebied, een harmonische opbouw, ook van het groen, met streekeigen soorten, hier en daar, maar nooit te veel, aangevuld met uitblinkers van elders. Bodem en klimaat staan het toe, op de ene plaats natuurlijk gemakkelijk dan op de andere. Wijst U mij op mislukkingen? Dan wijs ik terug op de slechte verzorging en onkruid- bestrijding in de eerste jaren na het planten. Waar dit goed uitgevoerd werd zijn veelbe lovende successen. Om dicht bij huis te blijven: de beplantingen langs de weg van Middelburg naar Veere. En wat hebben we nog mooi groen over van vroeger: de bossen bij Oranjezon met Pri mula's, Longenkruid en zelfs de zeldzame Berg-nacht-orchis. Op Goeree is nog weinig bos maar Voorne is in dit opzicht verrijkt in de laatste ander halve eeuw en een mooi voorbeeld hoe het elders mogelijk is. En buiten de bossen zijn de hoge duinen van Valkenisse van grote landschappelijke waarde. Zo ook de wilde Verklikkerduinen bij Renesse met zijn Parnassia's in de laagten en zijn massa's bramen op de hellingen. Zeeuwsch-Vlaanderen is nog wat slecht be deeld: een bosgordel langs de duinerij zou hier geen weelde zijn, het klimaat is hier zeer gunstig, dank zij de bijna oost-west ligging van de kust. DUINEN moeten voor veel dienen in ons dichtbevolkte land, als zeewering, terrein voor de waterwinning, voor de recreatie en voor wetenschappelijk onderzoek. 74

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 22