«1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 Zuid-Beveland heeft een jong en voortvarend onderzoeker gevonden, waarvan men goede resultaten mag verwachten. Al met al genoeg om de voorstelling van Beekman van het Zee land in 1300 grondig te wijzigen. Onze ken nis van de inpolderingen van de 16e en 17e eeuw is aanmerkelijk vermeerderd, al wachten de economische aspecten van de landaanwin ning nog op een onderzoeker. De Engelsman Bindoff heeft ons een voorbeeld gegeven hoe een moeilijk vraagstuk als de Scheldekwestie helder is uiteen te zetten zonder in het ma teriaal te verdrinken. De belangrijkheid van de nederzetting bij Domburg is geaccentueerd door de publikaties van Jankuhn en Koch. Overzien we de jaargangen van het „Zeeuws Tijdschrift" dan vinden we een aantal ver antwoorde bijdragen op historisch gebied. Een van de toppunten is wel het artikel van Van Schagen: Van de Geerse's. Hier komen historicus, socioloog en psycholoog aan hun trekken. Een gelukkige inzet vormde het ar- Nova dci'ci Anno v'TT'T'fv. Fig. 1. Het deltagebied (het westen boven), 1636. Als randversiering o.a. de gezichten op de zeven Zeeuwse steden. Middelburg (boven) op het toppunt van zijn macht, dan volgen in belangrijkheid Zierikzee en Vlissingen (onder). Aan linker- en rechterzijde resp. Veere en Reimerswaal (verlaten en slechts een puinhoop) alsmede Tholen en Goes, afgewisseld door afbeeldingen van de „standen" nl. links: edelman, burgeres en boer; rechts: edelvrouw, burger en boerin. (Coll.-Bodel Nyenhuis, U.B., Leiden 106

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 18