Kroniek Vluchtige impressies van het Amersfoortse congres gewijd aan de communicatie-middelen ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 ONDERZOEK en hernieuwde onderzoe kingen zullen er steeds weer toe leiden, dat bepaalde beelden op onze Zeeuwse geschiedenis of liever op de geschiedenis van Zeeland „vergruisd" worden. Het kan er zelfs toe leiden, dat de Zeeuwen als niet zo goed „rond" te voorschijn komen als het preten tieuze spreekwoord van goede Zeeuwen wil. Misschien zal de kennismaking met het ver leden ons leren, dat wij als wij ons aan iets ontworstelen moeten het een zekere mate van indolentie zal zijn. Spreekt men niet over de spiegel van het verledenHet lijkt soms wel of we de klap van de Franse tijd nog niet te boven zijn gekomen. Wellicht zou het te weerstellen tegen deze indolentie de grootste winst van het geschiedenisonderzoek zijn. HET Congres van het Nationaal Over leg Gewestelijke Cultuur hetwelk vorig jaar in Middelburg werd ge houden vond ditmaal op 18 en 19 septem ber te Amersfoort plaats en was gewijd aan de communicatie-middelen. In afwachting van het verschijnen van het volledige congres verslag zullen wij ons moeten beperken tot het geven van enige vluchtige indrukken. Na een nogal forse aanpak van het pro bleem der communicatie in het algemeen door Prof. Dr. W. Banning, werd het onderwerp van dit congres wat te abrupt geleid naar drie onderdelen, die tegenover Bannings uni verseel betoog wat schriel afstaken. Prof. Banning immers peilde de communi catie-middelen op alle levensterreinen en met inachtneming van alle mogelijke inter-mense- lijke relaties. Hij bracht daardoor dit onder werp op het vlak der verstaanbaarheid of liever op het vlak der onverstaanbaarheid. Want vanuit een duidelijke innerlijke veront rusting stelde hij zijn gehoor de vraag: „Ver staan wij elkaar nog wel?" Aan de hand van vele voorbeelden maakte hij duidelijk, dat het misverstaan en ook het niet-verstaan en dit laatste vooral bij de communicatie tussen leiding en geleiden aanzienlijk meer kan sen hadden dan het verstaan worden. Om de communicatie-moeilijkheden in de politieke sfeer duidelijk te illustreren citeerde Prof. Banning Aron. Dit citaat is zo typerend, dat wij menen het U hier niet te mogen onthouden. „Les régimes démocratiques occidentaux", aldus Aron, „sont des régimes d'experts sous la di rection d'amateurs"1). „Hoe", zo vroeg Banning zich af „is in een dergelijke situatie nog communicatie mogelijk?" Hoewel prof. Banning wellicht de eerste zal zijn om dit te ontkennen had zijn betoog een vrij duidelijke cultuur-pessimistische strek king. (Overigens, prof. Banning vertelde wei nig nieuws, maar hij vertelde het zo aardig). t) De Westelijke democratische regerings-systemen zijn régimes van specialisten onder leiding van ama teurs. 110

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 22