Streekverbetering in de Zak van Zuid-Bevel and ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 Dr. C. de Galan IN het tweede nummer van de 7de jaargang van dit tijdschrift (1957) heb ik getracht in het algemeen aan te geven wat agrarische streekverbeteringen zijn. De beschouwing was toen noodgedwon gen min of meer theoretisch, algemeen, omdat praktische ervaring met het structuurverbeteringswerk toen in Zeeland nog ontbrak. Ondertussen zijn er twee streekverbeteringen op gang gekomen, na melijk in Eede (onder Aardenburg) en in de Zak van Zuid-Beveland. In dit artikel wil ik nader ingaan op de streekverbetering in het laatstgenoemde gebied en op de moeilijkheden, die daarbij zijn gerezen. Dit gebeurt mede naar aanleiding en met behulp van een rapport van het Landbouw Economisch Instituut, uitgegeven als verslag van een sociaal onderzoek in het streekverbeteringsgebied de Zak van Zuid-Beveland. Streekverbetering. IN herinnering wordt geroepen, dat het wezen van een agrarische streekverbetering is een gezamenlijk streven naar verhoging van de welvaart en het welzijn der agrarische bevolking in een bepaalde streek. Het is de bedoeling, dat dit streven in de eerste plaats bestaat bij de bevolking zelf, dat zij zelf de streekverbetering organisatorisch vorm geeft en de benodigde activiteiten stimuleert en leidt. Daarbij wordt dan steun verleend door deskundigen en instellingen van buiten de be trokken streek. In de organisatie van het streekverbeterings- werk komt dit tot uitdrukking. In de streek- verbeteringscommissie en in de door haar in gestelde subcommissies en werkgroepen zijn de vertegenwoordigers van de agrarische be volking de stemgerechtigde leden. Deze com missies wordt aangevuld met specialisten, die een adviserende functie hebben. De streek- verbeteringscommissie leidt de werkzaamhe den, stelt begrotingen en jaarplannen vast, be stemt de beschikbare gelden en neemt de overige noodzakelijke beslissingen. De voor lichting op de diverse terreinen wordt gegeven door de daarvoor aangewezen instellingen: de Landbouw-, Tuinbouw- en Veeteeltvoorlich tingsdiensten verzorgen de technisch-econo- mische voorlichting; door de standsorganisa ties aangestelde leraressen nemen de huishou delijke voorlichting voor hun rekening; de stands- en vakorganisaties hebben de zorg voor de agrarisch-sociale voorlichting. De streekverbeteringscommissie in de Zak van Zuid-Beveland is in april 1957 geïnstal leerd. Zij heeft twee subcommissies ingesteld, namelijk voor de huishoudelijke en de agra risch-sociale voorlichting, die de betreffende terreinen bestrijken, maar zij heeft zelf de uit eindelijke bevoegdheden en verantwoordelijk heid; bovendien behandelt zij zelf de tech- nisch-economische aangelegenheden. De Zak van Zuid-Beveland. HET streekverbeteringsgebied de Zak van Zuid-Beveland omvat slechts een ge deelte van het grotere gelijknamige ge bied, waartoe gewoonlijk het gedeelte van Zuid-Beveland ten zuiden van de spoorlijn GoesMiddelburg wordt gerekend. Het streekverbeteringsgebied ligt in het Zuid- 112

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 24