114 ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 een verbetering van de technische produktie- omstandigheden te volstaan. Met name ter be vordering van een doelmatig gebruik van de door de herverkaveling geschapen mogelijk heden werd een intensieve technisch-econo- mische voorlichting noodzakelijk geacht. Aan sluitend zou de huishoudelijke voorlichting ter hand genomen kunnen worden. Door de aard van de samenleving en de invloed van sociale omstandigheden op de bedrijfsvoering zou bovendien het geven van agrarisch-sociale voorlichting wenselijk zijn. Het zijn deze ge dachten geweest, die ertoe hebben geleid het herverkavelingsgebied tot streekverbeterings- gebied te maken. Streekverbeteringsgebieden zijn streken, die in welvaart en/of welzijn van de agrarische bevolking zijn achterop geraakt, aldus werd in een algemeen artikel in het tweede nummer van de jaargang van 1957 gesteld. Het is noodzakelijk een aanvulling op deze uitspraak te geven. Het gaat er om, dat de welvaart en het welzijn in een gebied verhoogd kunnen worden, gezien de mogelijkheden. Met andere woorden, dat de potentie van de streek groter is dan de realisatie. Dit nu was in de Zak van Zuid-Beveland na de herverkaveling het geval. Voorwaarde voor een doelmatig streek- verbeteringsplan is, dat de omstandigheden zich lenen voor een welvaartsverhoging en dat deze door dit plan op snelle en doelmatige wijze kunnen worden geëffectueerd. Het is zeker niet toevallig, dat de drie streekver beteringsgebieden in Zeeland (Eede, de Zak van Zuid-Beveland en sinds kort een gedeelte van het eiland Tholen) alle ruil- of herver- kavelingsgebieden zijn. Het niveau van de landbouw in Zeeland is over het algemeen wel zo hoog, dat met de bestaande produktieom- standigheden een breed opgezet plan tot wel vaartsverhoging niet nodig is. De aard van de werkzaamheden. WELKE werkzaamheden zijn of worden nu in het streekverbeteringsgebied de Zak van Zuid-Beveland verricht? Vooropgesteld moet worden, dat als basis voor de werkzaamheden onderzoek nodig is ge weest. Voor de technische, maar nog meer voor de huishoudelijke en sociale voorlichting is het nodig gegevens te verzamelen en te onderzoeken om een basis voor het werk te verkrijgen. Tegenwoordig krijgen de streek- verbeteringen dan ook een vrij lange aanloop periode, om de voorbereidende werkzaam heden en het onderzoek te verrichten. In de Zak van Zuid-Beveland heeft deze aanloop periode eigenlijk ontbroken. Vooral op het huishoudelijke en het sociale vlak heeft zich dat gewroken, omdat de basis voor het werk op deze terreinen ontbrak; bovendien waren er organisatorische moeilijkheden te overwinnen. Vooral aanvankelijk hebben de werkzaam heden van de streekverbetering zich dan ook in sterke mate beperkt tot de technisch-econo- mische sector. In deze sector is echter veel activiteit ontplooid en zal ook nog veel ge daan worden. Er zijn onderzoeken gehouden naar plantenziekten en de kwaliteit van zaai zaad en pootgoed. In 1957/1958 zijn vijf cur sussen gegeven met 81 deelnemers, in 1958/ 1959 zeven cursussen met 102 deelnemers. Er zijn demonstraties en een tentoonstelling ge houden. De technische voorlichting is, in het bijzonder ten aanzien van veevoeding en vee teelt, sterk geïntensiveerd. Dit is vooral ge beurd door de instelling van rationalisatie kernen, dat wil zeggen groepen van bedrijven, waar de bedrijfsvoering intensief en in zijn geheel wordt aangepakt. Aan leden van deze rationalisatiekernen zijn premies voor voor beeldinvesteringen verstrekt. Uit deze beknopte opsomming blijkt de aard en de omvang van de werkzaamheden. De voorlichting bestrijkt een breed terrein en kan in het kader van de streekverbetering in tensief worden gegeven. De mogelijkheid van premieverlening en subsidiëring van enkele ac tiviteiten verhoogt de aantrekkelijkheid en de armslag van de bedrijfstechnische voorlichting. De huishoudelijke voorlichting richt zich op de kwaliteit van en de efficiency in het huis houdelijke werk. Er zijn lezingen gehouden en praatavonden en er zijn al verschillende ex-

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 26