H No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT - *«b#; A»fc i Een nieuw type boerderij, dat gebouwd wordt bij Oudelande. cursies georganiseerd en een uitgebreide ten toonstelling. Ook zijn persoonlijke adviezen verstrekt, hoofdzakelijk met betrekking tot verbouwingen. Indien deze verbouwingen als voorbeeldobject kunnen dienen, kan een pre mie worden verleend. Hiervoor bestaat bij de bevolking ruime belangstelling. Het lijkt ge wenst, dat de huishoudelijke voorlichting zich meer dan tot nu toe richt op de efficiency- gedachte, op het nut van vrije tijd en de be steding daarvan, op hygiëne en op voedsel bereiding, met name om de verstarrende ge woonten in dit opzicht te doorbreken. De derde tak van voorlichting, de agra- risch-sociale, is in de Zak van Zuid-Beveland nog nauwelijks op gang gekomen. Zij zal zich, zoals de naam zegt, dienen bezig te houden met sociale problemen van de agrarische be drijfstak en de daarin werkzame arbeids krachten. Uit het onderzoek van het L.E.I. is een aantal taken voor deze voorlichting naar voren gekomen. Zij zal zich moeten richten op de abdicatie- en opvolgingsleeftijd, de verer vingsgewoonten, de kredietgeneigdheid en de afvloeiing van boerenzoons uit de landbouw. Een zeer belangrijk werkterrein vormen de beroepen- en beroepskeuzevoorlichting, waar mee door middel van een tentoonstelling een aanvang is gemaakt. Ook het dorps- en ver enigingsleven, de vrije-tijdsbesteding en de so ciale en economische structuur van de streek behoren tot het werkterrein van de agrarisch- sociale voorlichting. En ten slotte is wellicht het meest essentieel de streekverbeteringsge- dachte, de idee die er achter het gehele werk schuilt, uit te dragen. Het is van belang op te merken, dat de agrarisch-sociale voorlichting tot taak heeft het overbrengen van ideeën, de gedachten- vorming, het kweken van begrip, en daarnaast verwijzing naar instellingen en instanties voor nadere adviezen. Zij is dus een „mentale voor lichting", werkend door groepsdiscussies, ten toonstellingen, demonstraties en dergelijke en niet een persoonlijk geven van advies. De streekverbetering is uiteindelijk een kwestie van het ontwikkelen van een eigen streven bij de bevolking. De medewerking van de bevolking. ET welslagen van een streekverbetering staat of valt met de medewerking van de bevolking in de streek. Het is de bedoeling, dat met behulp van voorlichting en 115

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 27