No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Excursie in Brabant in het kader van de huishoudelijke voorlichting. leerde samenleving in de Zak van Zuid- Beveland in een kort tijdsbestek een oorlog, een ramp en een herverkaveling heeft be leefd, waardoor een zekere onrust is ont staan. Vooral de herverkaveling, die is op gelegd en die met onvoldoende voorlichting en overleg is gepaard gegaan, vormde een voor het accepteren van de ermee in direct verband gebrachte streekverbetering, rem mende ervaring. Niet alleen in de samenleving zelf zijn de oorzaken van het niet „aanslaan" van de streekverbetering gelegen. De wijze waarop de streekverbetering aanvankelijk heeft gewerkt heeft de bereidheid tot medewerking niet ver hoogd. Vooral is van belang, dat een aanloop tijd, voldoende voorbereiding dus, heeft ont broken. Teveel is aangenomen, dat de bevol king wel enthousiast zou zijn, van stonde af aan. Maar die bevolking wilde, vanuit haar achtergrond terecht, eerst daden zien en nam dus een afwachtende of zelfs argwanende houding aan. Zij stond grotendeels neutraal en zonder belangstelling tegenover de streek verbetering met haar moeilijk grijpbare ideeën en al bekende activiteiten. Al bekende activiteiten, ja. Want de huis houdelijke voorlichting kwam pas laat op gang en de agrarisch-sociale voorlichting is eigenlijk nog steeds niet begonnen. De tech- nisch-economische voorlichting was al lang bekend en wordt zeer gewaardeerd; men bracht haar, ook in geïntensiveerde vorm, niet met streekverbetering in verband. De al be staande instantieverwarring is dus door de streekverbetering bevorderd. De zeer nuchtere bevolking van de Zak van Zuid-Beveland had (uiteraard) geen belangstelling voor iets, dat nog niet bestond. Nu de huishoudelijke voorlichting goed is op gang gekomen, blijkt zij in haar concrete aspecten als tentoonstel ling, excursies en vooral verbouwingspremies wel belangstelling te ondervinden. Het heeft aan een gecoördineerde aanpak aanvankelijk ontbroken, terwijl een brede werkzaamheid op de drie voorlichtingsterrei nen zeker nodig is. En wat vooral van belang is: de zelfwerkzaamheid van de bevolking moet voortdurend geactiveerd worden. Natuurlijk wordt hiermee „ein grosses Wort gelassen ausgesprochen", maar anderzijds heeft de streekverbetering hierop niet altijd vol- 117

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 29