m Zeeuws Tijdschrift Het landbouwonderwijs in Zeeland N U M M E R 6 9e JAARGANG 19 59 Dr. C. de Galan DE Zeeuwse boer heeft in Nederland een goede naam; hij geldt als vakbekwaam en vooruitstrevend in zijn bedrijfs voering. Voor het behoud van deze gunstige positie is onder andere het land- en tuinbouwonderwijs belangrijk. Ook voor de toekomstige landarbeiders moet het volgen van agrarisch onderwijs van grote betekenis worden genoemd. In onderstaand artikel zal aan de situatie van dit onderwijs in Zeeland aandacht worden geschonken; het handelt hoofdzakelijk over het heden, maar ook verleden en toekomst zullen in het kort ter sprake komen. De gegevens zijn grotendeels ontleend aan een recent rapport van het L.E.I.: „De landbouw in Zeeland" HET agrarisch onderwijs omvat in Zee land drie soorten opleidingen: de mid delbare landbouwscholen, de lagere land- en tuinbouwscholen en de land- en tuinbouwcursussen. De laatste vallen uiteen in algemene en bijzondere. Bovendien bestaan op het gebied van de tuinbouw nog de zo genaamde praktijkscholen. Achtereenvolgens zullen deze opleidingen hieronder worden bekeken; de genoemde cijfers hebben, tenzij anders is aangegeven, betrekking op het cursusjaar 1958/1959. De middelbare landbouwscholen. ER zijn in Zeeland vier middelbare land bouwscholen, namelijk in Goes (72 leer lingen), Middelburg (34), Hulst (24) en Schoondijke (47). Deze volledige dagscholen geven in een tweejaarlijkse opleiding theore tische kennis van het landbouwbedrijf en voortgezette algemene ontwikkeling. De mini- nimumleeftijd voor de leerlingen is 16 jaar en de geëiste vooropleiding ligt op het niveau van U.L.O. en lagere landbouwschool. Het totale aantal leerlingen van 177, waar van 169 uit Zeeland, is niet onbevredigend. Een nadere onderverdeling van de leerlingen brengt echter enkele zwakke (naast sterkere) punten aan het licht. Geografisch gezien is het aantal leerlingen uit Noord-Zeeland gering, ook relatief, dat wil zeggen in verband gebracht met het po tentiële aantal. De oorzaak hiervan is duide lijk: de slechte verbindingen vanuit Tholen en Schouwen-Duiveland met Goes en Middel burg. Ook in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is het aantal leerlingen van de M.L.S. gering; de oorzaak moet hier echter veel meer in een 153

Zeeuws Tijdschrift | 1959 | | pagina 1