No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT schaften en die ons in de gelegenheid stellen, terug te kijken op een nabij verleden, dat in veel opzichten al voltooid verleden is. 2. Op koninginnedag van het jaar 1906 werd te Vlissingen een luchtballon opgelaten. Eer der op de dag had op de Hooikade een garnizoensparade plaats. Kapitein Nardten commandeerde, majoor Spruyt inspecteerde. 's Middags gaf het harmoniegezelschap „Ons Genoegen" op de Grote Markt een con cert, „tijdens het vullen van de luchtballon", aldus de Middelburgsche Courant van I-IX-06. Kort na vier uur zweefde de lucht schipper Carl Wittenberg met zijn ballon boven de Vlissingse daken. Om half vijf haastten roeiers zich van het Badhuis de Schelde op, om de luchtvaarder op te pikken. Zijn ballon was driehonderd meter buiten het strand in de rivier terechtgekomen. Schipper en ballon kwamen heelhuids aan land. 3. Gedurende de eerste wereldoorlog werd het Nederlandse luchtruim herhaaldelijk door pi loten van de oorlogvoerenden bevlogen. In augustus 1917 vielen bommen bij Scharendijke en op tweehonderd meter afstand van het slot Moermond. Boven Goeree had een lucht gevecht plaats, bij Winschoten stortten twee Duitse machines neer, die van een verken ningsvlucht boven de Noordzee terugkeerden. Op 2 oktober 1917 hing de redactie van de Middelburgsche Courant een bulletin voor: „Gisteravond tien minuten over tien vloog een vreemde vliegmachine, waarschijnlijk een Engelsche, boven Sluis en dadelijk daarop werden twee knallen gehoord. Veel rook was 13

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 13