De arbeidsvoorziening knelpunt voor ontwikkeling van tuinbouw in Zeeland? 14 ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 er in de stad en een zonderlinge kruitdamp werd waargenomen. In de Capellestraat werden twee huizen vernield en ook in de Nieuwstraat liep een pand ernstige schade op. Niemand werd ge dood of gewond, maar heel Sluis kwam op de been om de ravage in ogenschouw te nemen. Militairen vonden tijdens het wegkruien van puin de kop van een bom. De prentbriefkaart toont het huis in de Nieuwstraat. d. B. Dr. C. de Galan DE tuinbouw heeft in Zeeland goede ontwikkelingskansen. De natuurlijke omstandigheden zijn zo gunstig, dat een flinke groei van de tuinbouwteelten, in het bijzonder van de fruit teelt, kan worden verwacht. O.a. in het zesde nummer van de 8ste jaargang van het Zeeuws Tijdschrift heeft de Rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik daarop in een boeiend artikel gewezen. Wel zijn er een paar knelpunten. De bestaande teeltregeling, die het met name in nieuwe gebieden moeilijk maakt de tuinbouw uit te breiden, is er één van. En een andere kan zijn het gebrek aan voldoende vak bekwame arbeidskrachten. Aan deze laatste factor zal in dit artikel aandacht worden geschonken. OVER de arbeidskrachten in de agra rische sector wordt de laatste jaren veel gesproken en geschreven. Zowel lande lijk als gewestelijk worden ze aan uitvoerige analyses onderworpen, waarbij de ontwikke ling van het aantal, levensgewoonten en scho ling in het middelpunt van de belangstelling staan. Dit geldt zowel de gezinsarbeidskrach ten als de landbouw- en tuinarbeiders, over welke laatste categorie wij hier spreken. De aandacht wordt daarbij in toenemende mate op de scholing gericht en dat heeft al geleid tot een aparte voorlichting voor de arbeiders en tot speciaal voor hen bestemde cursussen. Het is niet gewaagd te voorspellen, dat de vakbekwaamheid in de toekomst nog sterker de aandacht zal vragen dan nu al het geval is. In ieder geval is dat gewenst, omdat voor een gezonde ontwikkeling van land- en tuin bouw vakbekwame werkkrachten nodig zijn. In Zeeland is op het ogenblik in toenemende mate een uiteenlopen van vraag naar en aan bod van vreemde arbeidskrachten in de agra rische sector aan het ontstaan. Het zijn niet zo zeer de aantallen die niet met elkaar kloppen (al kan dat in de toekomst wel anders wor den). Sterker spreekt het verschil in die zin, dat er vraag is naar geschoold personeel en aanbod van ongeschoolden. Misschien is dit geen specifiek Zeeuws probleem, maar het doet zich in onze provincie zeker voor. Niet overal treedt het verschijnsel even duidelijk

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 14