ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 de commissie is zeer gecompliceerd, omdat zij zich over vele jaren en over zeer uiteenlopen de categorieën belanghebbenden uitstrekt. Ter zake van de schade die door het Drie-eilan- denplan optreedt diende dus tussentijds te worden gerapporteerd. Sociaal-economische structuur van de Veerse visserij. Zoals gezegd beslaat de betrokken bedrijfs tak ongeveer 30 schepen met in totaal ruim 100 opvarenden. Zij bedrijven nagenoeg uit sluitend de garnalenvisserij op de Ooster- schelde en haar mondingen. De jaarlijkse bruto-opbrengsten fluctueren met een zeer ruime marge rond 700.000,De afzet richt zich bijna geheel op België en Frankrijk, welk laatste land ook hier een grillige handelspoli tiek volgt. De bedrijfsvorm is die van deelvisserij, waarbij alle bemanningsleden naast de schip- per-eigenaar een deel van de opbrengst ont vangen, dus niet in loondienst zijn en wel ondernemersrisico lopen. Zij vallen derhalve niet onder de sociale verzekeringswetten. Vijf schepen hebben een motorvermogen van 25-40 pk; 9 hebben 41-79 pk en 19 hebben 80 pk of meer vermogen. Het inkomen ligt hoger naar mate het motorvermogen hoger is. Vandaar dat de vloot de laatste jaren voortdurend ver beterd is. De gemeenschap van de Walcherse vissers draagt een sterk besloten karakter. Men is zeer gehecht aan de zeer lange beroepstraditie. Zijn de opbrengsten geruime tijd gering, dan kiezen sommigen tijdelijk een andere, vaak in dustriële betrekking. Bij herstel van de con- Copyright W, L. den Beer Poortugael, Veere. Nog weet de vissersvloot de haven van Veere te vinden 20

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 20