No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT junctuur komen zij echter hun schepen weer bevolken. Aanleg vissershaven te Colijnsplaat. Het belangrijkste voorstel van de commissie is, conform de provinciale propositie, op kos ten van het Rijk in de buurt van Colijnsplaat een haven aan te leggen. De commissie is daarbij van de gedachte uitgegaan dat, zo dit niet gebeurt, de vissers op een ander beroep moeten overschakelen en wel op zeer korte termijn. Gezien de ongunstige situatie op de Zeeuwse arbeidsmarkt stuit dit op grote be zwaren; op langere termijn, als de deltawer ken hun structuurverbeterende invloed op in dustrie en toerisme doen gelden, zijn daartoe meer kansen. Bovendien wordt overschake ling thans om sociaal-psychologische redenen bezwaarlijk geacht. De structurele verande ringen zullen pas op den duur de vissersge meenschap openleggen en rijp maken voor omschakeling. Nationaal-economisch is voor lopige voortzetting van de visserij eveneens aan te bevelen. De contante waarden van de bruto-opbrengsten over de komende 15 jaren becijfert men op 8 miljoen, zodat er een belangrijk overschot is op de nodige investe ringen van 2 a 2x/2 miljoen. Voor 's Rijks financiën is de aanbevolen oplossing al even voordelig, omdat de kosten van een directe opheffing van de bedrijfstak minimaal 2x/2 miljoen zullen belopen, ongeacht het optreden van een langdurige frictiewerkloosheid en het geringe effect van de toe te passen krediet-, (om)scholings- en migratiefaciliteiten op dit moment. Al deze bezwaren worden geringer wanneer door de aanleg van de haven bij Colijnsplaat de overgangstermijn met vijftien jaar wordt verlengd. In Colijnsplaat zal door het Rijk een vis mijn worden opgericht, in de plaats van de bestaande in Veere. Het alternatief, een rijks bijdrage te geven in de kosten van het dage lijks vervoer van de te Colijnsplaat aange voerde vis naar de vismijn te Vlissingen, werd verworpen. In het laatste geval moet gebruik worden gemaakt van een collectief aangeschafte koelwagen en kunnen de vissers niet bij de afslag aanwezig zijn. Overschakeling. De commissie rekent op een overschakeling op een ander beroep. Zij wil nu reeds de be staande faciliteiten op het gebied van krediet verlening, (om)scholing en migratie op de vis sers toepassen en adviseert de regering deze regeling aan te passen en uit te breiden, voor zover nodig met het oog op de bijzondere si tuatie en de sanering van de vloot. De be staande faciliteiten hebben betrekking op om scholing op de regionale werkplaatsen voor vakopleiding in de bouw- en metaalvakken; op scholing in de bedrijven met trainingstoe slag en op een verplaatsingskostenregeling. Voorts gelden zij voor de door de overheid ge garandeerde bedrijfsuitrustings-, overname- en inrichtingskredieten voor middenstandsbe- drijven. Als sluitpost, voor gevallen waarin aanpassing is uitgesloten, kan de zogenaamde zelfstandigenregeling (een steunregeling) wor den toegepast. Deze wordt ook toegepast wanneer garnalenvissers ten gevolge van de uitvoering van de deltawerken de uitoefening van hun bedrijf tijdelijk of voorgoed moeten staken. Eventuele rechten op geldelijke tege moetkoming krachtens de op grond van ar tikel 8 van de Deltawet te maken wettelijke regeling blijven hierdoor onaangetast. Er werd reeds gesproken over de verwach ting dat de vissers in de komende vijftien jaar zullen uitzien naar nieuwe bestaans mogelijkheden. Hierbij staat als stok achter de deur dat na 1975 of daaromtrent slechts bij hoge uitzondering aan de vissers nog een geldelijke tegemoetkoming zal worden ver leend, namelijk wanneer kan worden aange toond dat de belanghebbende geheel buiten zijn schuld schade door de afdamming onder vindt. Dit laatste uiteraard geldt met inacht neming van de nog te stellen nadere regelin gen waarover reeds werd gesproken. Boven dien wil men omstreeks 1975 de toelating tot eventueel aangepaste wettelijke en andere voorzieningen, sluiten. 21

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 21