Reputatiebehartiging ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 schijnselen het nieuwe aangezicht van Zeeland. De investeringen die de laatste jaren in de verschillende sectoren door overheid en parti culiere bedrijven zijn verricht wettigen de ver wachting dat er sprake is van een duidelijk ingezet groeiritme, als het ware reeds antici perend op het deltaplan. In de moderne ver keer sontwikkeling ligt de belangrijkste be weegkracht van het potentieel. Het laat zich aanzien dat een vaste verbinding over de Wes- terschelde die aansluit op het traject Kats Zierikzee, de dam in de Grevelingen en de Haringvlietbrug zulke economische kracht velden tussen Rijssel en Amsterdam vrijmaakt dat zij over een jaar of tien rendabel zal kunnen zijn. Interregionale samenwerking. DE gewesten die wij beschreven zijn nog als randgewesten te beschouwen. Zij behoren tot drie landen, waarvan de grenzen reëel zijn, nochtans de resultante vormen van een in zekere zin toevallig histo- risch-militair evenwicht. Economisch gespro ken zijn zij irrelevant, corresponderen zij niet meer met economische realiteiten. Vandaar dat de Europese Economische Gemeenschap naar rneuwe economische formaties streeft. Nu de Europese staten economisch gesproken te klein zijn geworden streven wij naar een internatio nale economische groepering, daarmee het risico lopende van de buitensporigheden van het nationalisme te vervallen in een zielloze internationale constructie. Gelukkig blijken anderzijds de staten te omvangrijk te zijn en zijn zij weer geleed in regionale werkelijk heden. Het aaneenvoegen van deze realiteiten over twee grenzen heen ligt voor de hand en cJ O daarmede is de basis geschapen voor een n'.euwe organische opbouw van de Westerse wereld. Het materiaal daartoe bestaat niet uit waterdichte schotten. Aan onze economische ruimte palen Henegouwen en het Benelux- M ddengebied. De grenzen die wij trokken slu'ten hen niet meedogenloos af. Het Kreek- rakplan bijvoorbeeld past volkomen in de ont wikkeling van het Westerscheldebekken. Dit is dan ook geen pleidooi om van Zeeland uit geen contacten meer te onderhouden met Ncord-Brabant of Zuid-Holland, integendeel. Eén ontwikkelingsplan. WAT wij wel wensen is samenwerking, ook met de Vlaanderens en Noord west Frankrijk teneinde een geza menlijk interregionaal ontwikkelingsplan of infrastructuurplan op te stellen, waarin de po sitie van onze zeehavens, het net van water-, land- en spoorwegen en ons bevolkingspoten- t;eel worden opgenomen. Het zal waard zijn om aan de Europese Investeringsbank te wor den voorgelegd. Onze randgewesten krijgen immers de kans als middengebied te gaan fun geren. De sympathieke bejegening van Zeeland op dit congres overtuigen ons ervan dat ons gewest er bij hoort. In het bestek van enige maanden heeft Zeeland ten overstaan van diverse gezagsdragers zijn reputatie en wat hieraan nog mankeert kunnen tonen. Bij het staatsiebezoek van onze Koningin aan België gaf zij haar kennis over het Deltaplan, verworven tijdens haar bezoek ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Provinciale griffie, door aan de leer lingen van de Europese school te Brussel. De Minister van sociale zaken stelde zich op de hoogte van de vraag stukken van de werkgelegenheid in Zeeland. Het be zoek van de Statenleden van Suriname en de Neder landse Antillen had die provinciaal-gezellige sfeer die alleen kleine provincies nog kunnen bieden. Ook het tweedaagse verblijf van Koningin Juliana was hierdoor gekenmerkt. Kamerleden van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie bestudeerden Zeeuwse vraagstukken met het accent op de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hun collegae van de Katholieke Volkspartij lieten bij hun bezoek het zwaartepunt vallen op het Sloehavenproject. Uit het oogpunt van voorbereiding en documentatie was de studiereis van een groep leden van de Eerste Kamer wellicht de meest geslaagde. Public relations", ook wel reputatiebehartiging ge noemd, is een tijdrovende zaak. Maar zij is voor een provincie die nog altijd te onbekend is, een eerste pro grammapunt. Op een nog doelmatiger aanpak en na zorg komen wij nog terug. M. C. V. 50

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 18