Zeeuwse kroniek ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 M. P. de Bruin SINDS ons verslag in het vorige nummer, dat eind februari werd afgesloten, wachten weer belang rijke publikaties op bespreking, waarbij twee dissertaties. Over het proefschrift waarop de heer A. H. Bergink op 16 maart jl. tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse universiteit promoveerde, kunnen wij kort zijn. Het onderwerp: „Samuel Senior Coronel, zijn betekenis voor de sociale geneeskunde in Nederland" heeft in de vorige jaargang van dit tijd schrift de aandacht gehad. Coronel heeft het kwaad van de armoede in de Zeeuwse hoofdstad diep gepeild. Hoe over het arm wezen te Middelburg werd gedacht, blijkt uit de opmerkingen van de burgemeester in 1857 tijdens de debatten over de instelling van een gezondheidscom missie. „Deze bestuurder aldus Bergink ver klaarde, dat hem de statistieken, die de grote sterfte onder de armen aantoonden, vrij onverschillig lieten. Volgens hem was het beter, gezien de overbevolking onder de mindere standen, dat er nog meer mensen stierven." Commentaar hierover lijkt ons overbodig. „Een bijdrage tot de kennis van de bodem van Schouwen-Duiveland en Tholen naar de toestand vóór 1953" was het onderwerp, waarop ir. S. F. Kuipers 8 april jl. aan de Landbouwhogeschool te Wageningen promoveerde. Het proefschrift is ook uitgekomen in de Verslagen van landbouwkundige onderzoekingen en tevens als uitgave van de Stichting voor Bodemkartering. Be halve voor de landbouwwetenschap het vijfde hoofdstuk bijv. vergelijkt bodem- en pachtwaardekaar- ten is het werk ook voor de historicus van belang. Dieper inzicht wordt verkregen over de periode voor het totstandkomen van de ringdijken. Wij wisten wel dat tijdens en na de aanval van de zee, die om streeks het jaar 1000 inzet (derde transgressieperiode), de eerste vorm van bedijken bestond in het afdammen van kreken. Nergens anders hebben we dit echter zo goed geïllustreerd gezien dan door het als bijlage 3 opgenomen kaartje, dat een overzicht geeft „van de erosiekreken en de tegen de zee-inbraken aangelegde dammen en dijken voordat de ringdijken tot stand kwamen." De redactie hoopt binnenkort door een deskundige de belangrijkste facetten van dit proef schrift te laten bespreken. De plaats waar het Zeeuwse schip de ,,Zuytdorp" aan de West-Australische kust wrak sloeg. Dit kust gedeelte heet thans de „Zuytdorp Cliffs". 54

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 22