No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT gedichtjes van v. Alphen ligt de periode waar in men meende, dat onze wil uitsluitend ge richt werd door ons inzicht en dat de deugd dus te onderwijzen was. En nu was er niemand die op zo appetijte lijke wijze les gaf als Cats. Al de kittelingen van het vermaak der ondeugd gaf hij aan zijn verhalen mee, maar nooit laat hij na helder en met klemmende argumenten aan te tonen, dat men heel dom zou handelen, als men aan al die prettige verleiding nu ook toegaf. De populariteit van andere moralisten wordt steeds bedreigd door hun saaie ernst. Het woord zedemeester, of zedepreker, heeft daardoor een onprettige klank gekregen. De populariteit van Cats nu is voor een niet ge ring deel te danken aan het feit, dat hij wist, dat het volk van een grapje hield, dat hij ook bij het moralistisch betoog de klassieke waar heid in ere hield, die in spreukvorm de Mid delburgse schouwburg siert: dat men de zeden lachende kastijden moet. Daarom heb ik in dit herdenkingsjaar van Cats' dood een ogen blik mijn aandacht laten vallen op dit aspect van Cats' populariteit. Het eerste gedichtje uit Cats' eerste bundel, de Sinne- en Minnebeelden, geeft ons al een aardig voorbeeld, hoe Cats te werk gaat. Als men een aal in tweeën snijdt, dan kronkelen beide delen. Kijk, lacht Cats, zie je, hoe het staartdeel zoekt naar de kop, de twee stukken willen bij elkaar wezen. Daar komt het van, dat de jongens en meisjes zo graag bij elkaar zijn: Eva is uit Adams rib genomen en de twee stukken van hetzelfde lijf kronkelen net zo lang, tot ze elkaar weer gevonden hebben. En als hij dan de lachers aan zijn kant heeft, wordt hij ernstig: kijk naar de paling, hij sterft, maar hij springt nog heen en weer, of het een pretje is, bedenk hoe kort het aardse mallen is. En ten slotte ziet hij in dat spartelen een verzet tegen het onontkoombaar lot, dat geeft maar vermeerdering van leed, bedenk liever, dat naarmate het lot zwaarder wordt, we dichter bij God komen. Zie de onbeholpenheid van de jongens in de omgang met de meisjes, ze lijken de specht wel, hij hakt dan hier, dan daar, hij pikt in alle bomen, maar 't hout is te dik, 't wordt nooit een gat. Of lach om die onnozele jongen, die van een meisje een zoentje stal, terwijl ze lag te slapen; van dat ogenblik was de onno zelaar zelf gevangen, het meisje heeft de dief gestolen. Een blauwe scheen lijkt het ergste wat er is. Wees blij, dan ben je tenminste nog vrij! Ajuin moet je niet schillen, want dan springen de tranen je in de ogen, Denk er om, jongelui, niet te gauw het rokje uit, daar komen tranen van. ZO zou ik door kunnen gaan, dat eerste werk van Cats staat vol van die grap pige voorbeelden. De jonge man, die meent niet zonder het meisje te kunnen leven, is als de nar, die met een strootje aan een paal gebonden was en geen stap verzetten durfde. Als Cats ons waarschuwen wil, dat het groot aantal vrienden dat ons omringt in voorspoed, ons verlaat bij tegenspoed, gebruikt hij dit drastische beeld: de vlo amuseert zich kostelijk, zolang we goed in ons warme, vette vlees zitten, maar komt de dood, dan ont vlucht de vlo het koude lichaam. Even dui delijk, maar evenals het vorige weinig passend in een hoofse omgeving, is het verhaal van de vlo en de luis, die zich beide te goed doen aan het zoete bloed van een jong meisje, maar de brutale, begerige luis kiest als drinkplaats de malse maagdeboezem en wordt na een gul zige beet dadelijk gegrepen, de vlo zoekt min der gevoelige plekjes op en houdt zich nergens lang op en loopt geen gevaar. De toepassingen liggen voor de hand. En dat is Cats voor de volle 100 °!o. De beelden zijn niet dichterlijk, de smaak is niet verfijnd, maar het is grappig. Bij zulke voorbeelden is het volk goedlachs, en bij de toepassing, die ze zelf ook wel trek ken kunnen, meesmuilen ze nog om het pittig grapje. Net als bij die man, die kritiek op de Schepper uitte en meende, dat de vruchten van de trotse eik veel te onbeduidend waren, tot hem een eikel op de neus viel en hij God dankte, dat van zo grote hoogte geen pom- 37

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 5