Tekenen van een nieuwe tijd 41 No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Nog één opmerking: humanisme en Calvi nisme stempelen de kunst van onze 17e eeuw. Het humanisme is aristocratischis voor de bovenlaag, richt zich tot een élite, literair ge sproken is Hooft daar de beste vertegenwoor diger van; het Calvinisme is democratisch en beroert in de eerste plaats de kleine man en van deze groep is Cats de literaire exponent. Begin van de rede, uitgesproken door de Secretaris-Generaal van het Ministerie van economische zaken, Prof. G. Brouwers, ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „De Produktie der Bevelanden" te Goes op 21 april 1960. HET verzoek, om de tentoonstelling van de produktie der Bevelanden te openen, geeft mij een dubbele reden tot voldoening. In de eerste plaats omdat ik aldus als vertegenwoordiger van de centrale overheid de belangstelling en de waardering tot uitdrukking kan brengen, die dit Zeeuwse initiatief wekt, maar in de tweede plaats om dat ik dat kan doen als geboren Zeeuw en met U in dit land van ons, waar het licht en de lucht anders zijn dan elders, de tekenen kan vaststellen van een nieuwe tijd, die geleidelijk over Zeeland komt. Sommigen van ons zullen dat geen onverdeeld voordeel vinden. Het eigen karakter van Zeeland, zoals wij dat kennen en voelen en zoals dat zich in zijn gewestelijke beslotenheid sedert de laatste an derhalve eeuw heeft versterkt, zal er ten dele door teloor gaan. Maar laten wij dan tevens beseffen, dat een volk zijn beste eigenschappen tot uitdrukking brengt niet door afwerend te staan tegenover de zich wijzigende omstandigheden, maar door zich deze op zijn wijze nuttig te maken en daarop zijn eigen stempel te drukken. Zoals Zeeland dat ook in het verleden heeft gedaan. De glorietijd van Zeeland ligt in de eeuwen, dat het een grote rol speelde in de internatio nale handel en scheepvaart, toen het met Hol land een centraal element vormde in de plaats, die ons land in de wereld innam. Toen handel en scheepvaart ons door een reeks van om standigheden verlieten, werd Zeeland een agrarisch gewest. Terwijl de nieuwe industri ële ontwikkeling ons gehele land geruime tijd goeddeels voorbijging, was dat in het bijzon der met Zeeland het geval. Maar zijn vrucht bare bodem en de solide eigenschappen van zijn bevolking maakten het opnieuw tot een zeker naar verhouding welvarend gebied in het vooral commercieel-agrarische Nederland van de vorige eeuw. Aan de machtige industriële ontwikkeling, waarmee in het bijzonder het na-oorlogse Nederland zich een nieuwe plaats in de wereld verovert, heeft Zeeland tot nu toe echter nauwelijks deel gehad. Het merkwaar dige feit doet zich voor, dat de verkeerslig- ging, die in vroeger tijd de basis vormde van de Zeeuwse economische positie, in de tijd van het moderne landverkeer voor dat achterblij ven goeddeels verantwoordelijk is. De ramp en de nieuwe ontwikkeling. MAAR de ramp, die Zeeland in 1953 trof heeft niet als in vroegere eeuwen tot achteruitgang geleid, zij heeft daarentegen de kans geschapen op een funda menteel nieuwe ontwikkeling. De uitvoering van het Delta-plan geeft onze provincie een

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 9