No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Taak van de Raad. WAT is nu de taak van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid? Kort samenvattend kan men zeggen: coördinerend, stimulerend werkzaam zijn en daarbij het particuliere initiatief zo veel mo gelijk vrijheid geven de organisatie van de ge zondheidszorg te volvoeren. In iedere provincie zal men wegen dienen te zoeken, waarlangs men kan gaan om deze opdracht na te komen. Het zal afhangen van de ontwikkeling, die de gezondheidszorg in een bepaalde streek heeft doorgemaakt, op welke wijze deze coördinatie lot stand zal komen. Zoals reeds werd vermeld, is de Raad in Zeeland geïnstalleerd in oktober 1959. Twee en twintig leden maken deel van hem uit: leden van het College van Gedeputeerde Sta ten, Provinciale Staten en van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vormen het aandeel van de over heidsfunctionarissen in het Algemeen Bestuur. De gezondheidssector wordt vertegenwoor digd door afgevaardigden van de drie Provin ciale Kruisverenigingen, de Dienst Geestelijke Volksgezondheid, de Commissie Geestelijke Volksgezondheid van het Wit-Gele Kruis en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Tien provincies hebben een Raad voor de Volksgezondheid geïnstalleerd en ook zijn enkele overgegaan tot de benoeming van een arts, die hoofd van het Bureau zal zijn. De directeur van de Zeeuwse Raad is op 11 ja nuari 1960 met haar werkzaamheden be gonnen. Het eerste jaar. GEDURENDE het eerste jaar van zijn be staan heeft de Raad in Zeeland zijn positie kunnen bepalen temidden van provinciale, gemeentelijke en particuliere or ganisaties. Zijn streven om de autonomie van bestaande verenigingen niet aan te tasten heeft hij op velerlei gebied in praktijk kunnen bren gen. Zo bracht de Raad advies uit omtrent minimumeisen voor de hygiëne op de kam peerterreinen, subsidiëring aan de opleiding van kraamverzorgsters, subsidiëring aan de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie in oprich ting en verdeling van een deel der opbrengst van de Zomerzegelactie 1959. Voorts is de Raad betrokken in het overleg omtrent ge neeskundige verzorging van enkele afzonder lijke groepen binnen de bevolking van Zee land. Dit overleg heeft nog een vertrouwelijk karakter en kan dus niet in een verslag van enigerlei aard worden besproken. Voor de Raad en de Directeur vormen de resultaten, die tot dusver werden bereikt, een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het zal echter voor een belangrijk deel afhangen van de verzoeken om advies, die in de ko mende jaren tot de Raad worden gericht, welke plaats de Raad zal gaan innemen in de gezondheidszorg in Zeeland. Als hoofd van het Bureau heeft de direc teur tot taak aan de Raad prae-adviezen uit te brengen omtrent kwesties, waarover ad vies zal worden uitgebracht. Bovendien zal de directeur zich gedurende de eerstkomende jaren op de hoogte stellen van de stand van de gezondheidszorg in de provincie. Reeds zijn vele functionarissen behulpzaam geweest bij het opmaken van de inventaris. Op bet Bureau, dat is gevestigd in bet pand Loskade 27 te Middelburg, werd de eerste hand gelegd aan de documentatie van vorderingen op het gebied van de gezond heidszorg. En de publikaties, die elders in de provincie of het land ter inzage liggen, worden geregistreerd, opdat zo spoedig mo gelijk kan worden voldaan aan de behoef te aan objectieve voorlichting, d,ie zoals reeds is gebleken op alle terreinen van de volksgezondheid aanwezig is. De docu mentatie is één van de onderwerpen, die de directeuren zullen bespreken in het overleg, dat geregeld zal plaats vinden en dat het onderlinge contact tussen de elf Raden zal bevorderen. 67

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 11