m Zeeuws Tijdschrift Ferdinand Sturm, een schilder uit Zierikzee in Sevilla 57 NUMMER 3 lOeJAARGANG I960 Dr. Jan V. L. Brans Hernandus Sturmius Ziricseensis fabiebat 1533, zo luidt de handtekening van een van de laatste werken van de schilder Ferdinand Sturm uit Zierikzee, die in de Spaanse kunstgeschiedenis onder de naam Hernando Sturmio voortleeft en die in de oude oorkonden en schriften Hernando de Esturmio, Esturme en Esturmus wordt geheten (1). Tegelijkertijd als, misschien zelfs samen met de Brusselaar Peter de Kempeneer (1503-1580), was Sturm rond 1537 te Sevilla aangekomen. Gegevens over de voorafgaande jaren ontbre ken. Het is ons niet bekend waar en door wie de jonge Zeeuw werd opgeleid. Was hij in de leer te Delft, Leiden of Haarlem, of had hij de voorkeur gegeven aan een nabijgelegen kunstcentrum in Vlaanderen? In de XVIe eeuw waren de artistieke betrekkingen van Zee land vrij eenzijdig gericht op het zuiden, vooral op Antwerpen. Van daar kwamen Everaert en Hendrik Spoorwater, Herman en Domien de Waghemaker en het geslacht der Kelder- mansen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Walcheren, Beveland en Duiveland de laatgotische kerken en stadhuizen bouwden, die, ondanks alle hervormingen en restauraties, immer nog de trots zijn van de kleine eilanden. OOK in de schilderkunst was het zuiden in Zeeland toonaangevend. De alles overspoelende vloed van het roma nisme na 1500 maakt het echter soms zeer moeilijk met enige waarschijnlijkheid vast te stellen langs welke wegen bepaalde stijlken merken bij sommige schilders zijn doorgedron gen. Velen gingen zelf naar Italië; anderen ontleenden hun voorbeelden aan teruggekeer de collega's. Wat dat alles aangaat tasten wij bij Sturm in het duister. Zijn werk vertoont ongetwijfeld verwant schap met dat van zijn tijdgenoot Maerten van Heemskerck (1498-1574) uit Haarlem. Men moet er zich echter voor hoeden, deze verwantschap te verwisselen met invloed en navolging. Heemskerck die, vermoeden wij, ongeveer rond dezelfde tijd als Sturm ge boren werd, vertrok naar Rome in 1532. Dat ook Sturm, zoals te dien tijde gebruikelijk, naar Italië reisde en er vertoefde in dezelf de jaren als Heemskerck, is zéér waarschijn lijk. Reisden zij samen of hebben zij eerst later elkander ontmoet? In 1536/37 is Heemskerk terug in Haarlem en ongeveer terzelfdertijd duikt Sturm op in Sevilla. Indien zij elkander hebben gekend, gingen hun wegen blijvend uiteen, nadat zij in Italië voldoende hadden geleerd om de nieuwe Italiaanse maniera van de volgelin gen van Michelangelo in hun eigen scheppin gen op een persoonlijke wijze te vertolken. Ietwat vastere bodem onder de voeten krij gen wij eerst na de aankomst van Sturm in de

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 1