Zeeuws prentenboek 10. No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT 9. Domburg kan er zich op beroepen, de oudste Zeeuwse badplaats te zijn. Zes heren uit Mid delburg namen in 1836 het initiatief tot stich ting van een „koffy- of zoogenaamd badhuis" op het duin bij Domburg. De 22e juli van het volgend jaar werd dit paviljoen ingewijd. Het was een bescheiden bouwsel, een gepleisterde doos, met pretentie van klassieke waardigheid. Het baden was destijds een activiteit die louter om gezondheidsredenen werd bedreven; het sportief genoegen van een frisse duik was nog niet ontdekt. Men zwom niet, men baadde uitsluitend. En eigenlijk deed men het ook niet, maar een tamelijk beperkte groep van welgestelden, die zich een „badkuur" van enkele weken kon veroorloven. Het oude badpaviljoen bood rendez-vous aan de dames en heren uit deze selecte kring. Na het bad lazen de heren hier hun krant of speelden zij een partij biljart. Een en dezelfde zaal diende daarenboven voor concerten en toneelvoorstellingen. Na meer dan vijftig jaren trouwe dienst viel het gebouw in slopershan den. Een nieuw paviljoen met een aparte damessalon en veranda's aan zee- en landzijde werd in de zomer van hetzelfde jaar (1889) in gebruik genomen. Het plaatje stelt het oude paviljoen voor; het nieuwe, nu een en zeventig jaren oud, vindt U als krasse grijsaard aan Domburgs duinvoet staan. Aan de redactie van het Domburgsch Bad- nieuws danken we een eenvoudige statistiek betreffende de omvang van de baderij. Hoe weinig ledematen genoten oudtijds de prikke ling van het Noordzeewater. Zo'n zeventig jaar geleden meldde het Badnieuws: GEBRUIKTE BADEN heren dames totaal maandag 2 juli 9 2 11 dinsdag 3 juli2 4 6 woensdag 4 juli3 8 11 donderdag 5 juli 4 4 8 Toch groeide het aantal zee-aanbidders van jaar tot jaar en het strand werd in de zomer maanden steeds sterker bevolkt. Er verscheen een melktent. Domburgers, die zes decennia kunnen terugzien, weten precies te vertellen, wie er op deze foto bij de melktent stonden. 77

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 21