No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Sturm, is het in de meeste gevallen niet erg moeilijk op eerste aanblik hun respectieve scheppingen uit elkander te houden. Dat des niettemin retabels van Sturm nog op naam van de Kempeneer staan, is alleen te verkla ren door de grotere populariteit van de hoog begaafde Brabander. Ingevolge het daaruit ge boren absorptieproces werden alle retabels van de merkwaardige gotisch-mudejaarse H. An- nakerk in de Seviljaanse volksbuurt Triana de Kempeneer toegekend, alhoewel slechts twee daarvan de reusachtige retabel met 15 panelen van het hoogaltaar en de veel kleinere retabel van de H. Franciscus van zijn hand zijn. De overige die van de H. Catharina, de H. Theresia, de Onbevlekte Ontvangenis en van Nuestra Senora del Car men werden rond 1550 door Sturm of in zijn atelier uitgevoerd (8). De huidige samenstelling van deze retabels beantwoordt niet meer aan de oorspronke lijke opbouw. Wat wij bv. van de oude Re tabel van de H. Catharina uit het jaar 1553 thans nog te zien krijgen, zijn slechts opnieuw samengevoegde overblijfselen. De aan de te genovergestelde kerkwand hangende Retabel van de Onbevlekte Ontvangenis bevat even eens uitsluitend overgebleven panelen van Sturm, terwijl in deze van Nuestra Senora del Carmen de vier panelen met heiligen hem dienen te worden toegeschreven. Ook de vier heiligen van de Retabel van de H. Theresia, werden door Sturm of in zijn atelier geschil derd, evenals ten minste twee van de kleine panelen van de Retabel van de HJozef. Nergens beter dan hier kan men de grote gaven van Sturm in hun normale ontplooiing ontdekken. Merkwaardig is niet alleen de vakkundige en fijne afwerking van de afzon derlijk uitgebeelde mannelijke en vrouwelijke figuren, doch ook de afwisselende landschap pen en hun belichting, die de mooie gestalten van de heiligen nog scherper omlijnt. IN 1547 werd een retabel met zeven panelen van Sturm geplaatst in de kapel van het paleis van de graven van Urena in Osuna. De bestelling geschiedde in de gebruikelijke RET,\BL'G AXADO HAZER EI LICE C l AdD O P*ü, L'T 11 LA CANÖE LA S'ï> 3. Ferdinand Sturm, De HH. Justa en Rufiapaneel uit het voetstuk van De Retabel van de Evangelisten. 6 1

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 5