ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 Welke is de minst bevolkte gemeente in Zeeland Welke dorpen liggen op Walcheren op klei nere afstand van Middelburg dan Seroosker- kef Welke gemeenten in Zeeland hebben een Gereformeerde èn een Roomsche kerk In welke kerken ten plattelande vindt men orgels Welke plaatsen hebben tusschen 800 en 1000 inwoners, welke tusschen 1000 en 1200 Uit hoeveel leden bestaat de gemeenteraad van Zuidzande En die van Bruinisse? Welke gemeenten hebben meer inwoners dan Veeref In welke plaatsen bevindt zich een Nuts- departement Als laatste illustratie uit Sluijters' boekje een passage over Zierikzee. „Zierikzee heeft een bloeijend departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, eene Fransche kost school voor jonge Heeren, eene Fransche kost school voor jonge juffrouwen, eene Neder - duijtsche school voor den beschaafden stand, onderscheidene andere nuttige inrichtingen voor het onderwijs en daaronder eene teeken- school". OMSTREEKS 1860 verschijnt een boekje van J. H. van Dale, dat in 1864 een tweede druk beleeft (3). Het is een werkje dat deze bekende figuur schreef als leesboek voor de volksschool en benadert meer de tegenwoordige wijze van stofbehandeling. Van Dale „wandelt" als het ware door de provincie, vertelt iets over de geschiedenis van de plaats, wijdt niet te lang uit en is in zijn stijl aanmerkelijk eenvoudiger, iets, waarvan de kinderen geen spijt gehad zullen hebben. Hij is niet vrij van enige gezwollenheid, een in die tijd veel voorkomend verschijnsel, maar het boekje zou nu nog, na grondige revisie en aangepast aan het nieuwe gelaat van de pro vincie, acceptabel zijn. Veel mensen uit de beschreven tijd, kwamen niet veel verder dan eigen woonplaats of om liggende gemeenten. Het onderwijs in de Aard rijkskunde behoefde niet zo te worden aange past aan de levensomstandigheden waaronder werd geleefd. Het poogde belangstelling op te wekken en zo moeten we ook de pogingen zien van Muyt en Sluijters. Ze hebben getracht om de provincie te ontsluiten voor hun tijd genoten. Voor zover de jeugd kennis maakte met het alfabet (en dat was maar een klein gedeelte) en met de tafel van twee, kreeg deze toch enig inzicht in wording en groei van de streek. (1) Geschied- en Aardrijkskundige Beschrijving der Provincie Zeeland ten gebruike der Scholen door Pieter Nicolaas Muyt. Te Z. Bommel bij Johannes Noman 1821. (2) Aardrijkskundige Beschrijving der Provincie Zee land. Ten dienste der scholen door G. Sluijters, schoolonderwijzer te Kapelle. Eiland Zuid-Beve land. Te Breda bij Broese en Comp. 1836. (3) J. H. van Dale. Een Leesboek voor de Volks school. Te Oostburg bij Bronswijk 1864 (2e druk). 108

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 24