ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 zijn van mevrouw Schouwenaar-Franssen, onderwijsspecialiste voor de V.Y.D. in de Eerste Kamer. Zij kende evenmin de lager- onderwijspublicatie van de Stichting Zeeland. Honderden exemplaren komen dus nog op de relatief verkeerde plaats. Het kost weinig moeite dit systeem te verbeteren, het brengt veel op. Reputatiebehartiging dient nog meer gericht te worden al naar behoefte op ministers, hoofdambtenaren, commissies, po litieke partijen en hun wetenschappelijke bu reaus, bedrijfsorganisaties, onderwijs, journa listiek, internationale contacten, wetenschap pelijke tijdschriften, vakbeweging, werkgevers, geestelijkheid. Industrie-adviseur Dr. T. Q. den Hollander is hierbij de promotor. De plannen van nu zijn reëler dan die (de dromen) van 1860. Zeeland is meer dan Mid delburg. Rijksinstanties werken zelf aan pro jecten in Zeeland (deltaplan, ontwikkelings- kernen, toerisme enz.). Initiatieven van buiten Zeeland (in het Sloe of achter Terneuzen) zitten in de lucht. Daarvoor waren vroeger de afstanden te groot. Wij hebben geleerd akte van presentie te geven en zullen Nederland bijbrengen wat Zeeland is, zoals wij de kaart van Afrika geleerd hebben door enige artike len over Kongo. Maar ik zou nu bijna iets gaan zeggen over de vaart der volkeren en wil niet nog eens een gevecht met A. L. A. Borst riskeren. Tableau dus. 14. Eenvoudiger van opzet kan een huis haast niet zijn, zeker niet als het bestemd is om bad gasten te herbergen. Ik ben er niet in geslaagd de bouwdatum van het oude Badhuis van Cadzand te achterhalen. Een hoogbejaard Cadzandtenaar weet zich te herinneren, dat in zijn jeugd die wel een decennium vóór 1900 lag Belgen uit Knokke op steenezeltjes naar hier kwamen gereden. Het huis was toen enkel een café. Naarmate er meer vreemdelin gen een bezoek brachten, begon de eigenaar sterker over hotelaccommodatie te denken. En zo werd het Badhuis een echt hotel, tot 1932 het enige in de duinstreek van Cadzand. De Deutsche Wehrmacht gelastte sloping; in het sousterrain werd een bunker gebouwd. De herbouwplicht van het pand leverde later de eerste inzet voor de bouw van het tegen woordige Badhotel. 15. Nog maar weinige jaren geleden bezat Cad zand een haventje, dat in de prille aanvang van deze eeuw gegraven werd. De karwei was aangenomen voor iets meer dan dertigduizend gulden. De haven moest dienen voor de af- en aan voer van landbouwprodukten. Maar nu de gelegenheid toch geschapen was, moest er ook maar een beurtvaartdienst op Rotterdam ko men. Een combinatie, tot dit doel gevormd, gaf in 1902 aandelen uit, nominaal elk van tien gulden. 112

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 28