ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 Zeeuwse mesheften in de collectie van het Openluchtmuseum te Arnhem. de jeugd heeft geen tijd meer voor dit geduldwerk." Vroeger droegen de boeren op zondag hun mes met versierd zilveren heft in de broekzak, terwijl men door de week een mes met palmhouten heft droeg, maar ook fraai versierd. Er waren in een dorpsgemeenschap altijd wel enkelen, die de mesheften konden snijden of op zijn Walchers „snikkeren". Met het afleggen van de klederdracht verviel de behoefte aan een dergelijk zakmes, maar nu waren het de mensen uit de stad en vreemdelingen die be langstelling toonden. Thans worden zij als broodmes gebruikt of komen in een pronkkast te liggen. De messen waarvan het heft met paardjes bekroond wordt, genieten de voorkeur. Andere versieringen zijn peli kanen, leeuwtjes e.d. Hierbij worden enige mesheften vertoond uit de rijke collectie van het Openlucht museum -). 2) Onze hartelijke dank voor de toezending van het cliché. TEN slotte vermelden wij nog het artikel van de redactie-secretaris van dit tijdschrift in het augustus-nummer van het „Tijdschrift voor eco nomische en sociale geografie": „De wisselwer king tussen de „space-economy" en de econo mische geografie". Dit artikel, steunend op een om vangrijke literatuuropgave, gaat in op het verschil tussen de regionale economie en de economische geo grafie, waarbij een historisch overzicht van de stand punten gegeven wordt. Zowel de ruimte-economie als de economische geografie hebben hun aandeel te leve ren in bv. de opstelling van plannen op langere ter mijn voor de verbetering van de infrastructuur in de probleemgebieden. Verder wordt het Deltaplan een toepasselijk voorbeeld genoemd: de hierbij strijdige kwesties een aantal hiervan wordt vermeld vragen mede een economisch-geografische benadering. (afgesloten 15 september) 116

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 32