No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT 1200 inwoners waarvan 1160 hervormden; Retranchement 660 hervormden en 120 ka tholieken en Waterlandkerkje telde 350 her vormden en 280 katholieken. Deze cijfers zijn genomen uit het Aardrijkskundig Woorden boekvan Van der Aa en gelden voor de jaren 1840. Deze cijfers vertonen de nodige onnauwkeurigheden maar ter oriëntering kun nen ze ons veel verklaren en laten ons duide lijk zien tot wie Callenfels' actie zich uit strekte. De districtscommissaris Hennequin was een oud man en Callenfels verweet hem in zijn schrijven dat hij tegen de moeilijkheden op zag en te veel vrees koesterde. Maar Henne quin die al de 9de oktober aan de gouverneur geschreven had en hem de plannen van Oost- burgs burgemeester had medegedeeld en hem tevens gezegd had dat hij de petitie niet had ondertekend, kreeg diezelfde 12de oktober antwoord. De gouverneur was er helemaal niet voor te vinden om petities op te stellen. Vol gens hem was het helemaal niet twijfelachtig of de afscheiding tussen noord en zuid zou doorgaan. Geen enkel weldenkend mens kon er aan twijfelen of Staats-Vlaander en zou bij het noorden blijven. Daarom was het beter geen petities op te stellen omdat anders „kwa- lijkgezinden" een tegenadres konden inzenden aan het Voorlopig Bewind. Daardoor zou de aandacht gevestigd worden op Zeeuwsch- Vlaanderen en een bezetting kunnen volgen. Maar het adres van Oostburg was al ingezon den en de 15 de oktober antwoordde Henne quin en het komt ons voor dat hij wel heel juist oordeelt: „Men is naar mijn inziens te Oostburg, bezielt met eenen ijver zonder verstand Grensincidenten in 1831. „Aanval der Belgen op twee Hollandsche kanon neerboten bij het Hazegras" niet ver van St. Anna ter Muiden in augustus. (Verzameling Zeeuwsch Genootschap 127

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 11